NanoVNA
    noEL pisze:

    Sorry ...bez urazy ale ta odpowiedź to ...hmm ...
    Przeczytałem CAŁY temat 11 str. i nie znalazłem to o co pytam
    -kalibrację na s11/CH0 zrobiłem ale jak wyrzucić wyświetlane na ekranie CH1 ?
    -gdzie i jak ustawić te 'ślady' pkt.3 ?
    -a co z pkt.4 ?


1. Układ menu https://oristopo.github.io/nVhelp/html/Vnano.htm
W zależności od wersji softu, w starszych było inaczej, do tego dochodzą różne wersje tego urządzenia. Którą masz? w najpopularniejszych wersjach NanoVNA-H3xx jest to w Menu Display/Trace. Pierwsze dotknięcie konkretnego trace, np trace1 zaznacza go. (pojawia się symbol przy danym trace) Gdy trace1 jest zaznaczone i dotkniesz je znowu to je wyłączasz. Ponownie dotkniesz zaznaczonego trace1, włączasz.
Jeśli masz trace1 zaznaczone, to możesz wyjść z menu Display/Trace do menu Display/Format i tam wybrać co ten wybrany trace1 ma wyświetlać. W Display/Scale ustawiasz sobie np podziałkę ile np omów na działkę, i ofset, np gdzie jest linia 0, czy na dole, czy gdzieś indziej.

2. Kalibrację robisz różnie, w zależności co chcesz zmierzyć, ale zwykle są dwa przypadki:

a) chcesz wynik dokładny, dysponujesz konektorem pomiarowym, którego będziesz używał do pomiaru np anteny, i zestawem kalibracyjnym do tego konektora. Np konektor SMA - N męskie, to musisz mieć do tego pasujące zwarcie N żeńskie, rozwarcie N żeńskie i obciążenie N żeńskie. Tak, rozwarcie też, ponieważ długość linii zwartej i rozwartej ma być taka sama. Przy 433 MHz widać na analizatorze różnicę o długości 1mm, a złącze N ma jednak więcej niż 1mm. Wtedy kalibrujesz z wpiętym konektorem, na jego końcu.

b) masz dokładność daleko w tyle, może niezbyt rozumiesz co mierzysz, lub rozumiesz, i celowo pomijasz transformację, opóźnienie i tłumienie konektora pomiarowego. Często taki pomiar wystarcza, zwłaszcza na KF. Wtedy kalibrujesz bezpośrednio na złączu NanoVNA dołączonym zestawem. Nie widzę sensu kalibrowania z użyciem kabli, których później i tak przy pomiarze nie użyjesz.

Dodatkowo, NanoVNA wykonuje tylko 101 pomiarów w funkcji częstotliwości, to jest ważne również dla kalibracji, więc powinno się kalibrować jak najwęższe wycinki pasma. Np jak skalibrujesz od 50kHz - 900MHz, to krok kalibracji jest co 9MHz, co zazwyczaj jest za mało. Np mierząc dla 2m stosuję kalibrację 130MHz-160MHz, wówczas mam krok kalibracji (i pomiaru) co 0,3 MHz.

Programy:
NanoVNA Saver https://github.com/mihtjel/nanovna-saver
NanoVNA-Web-Client https://github.com/cho45/NanoVNA-WebUSB-Client
NanoVNA-Web-Client jako aplikacja Androida https://play.google.com/store/apps/details?id=net.lowreal.nanovnawebapp
NanoVNASharp MOD v3: https://www.rtl-sdr.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=4881&p=12524#p12524
nanoVNA Partner http://ha3hz.hu/images/download/nanoVNAPartner0.20.zip
TAPR VNAR4.5 https://groups.io/g/nanovna-users/files/NanoVNA%20PC%20Software/TAPR%20VNA


  PRZEJDŹ NA FORUM