Anonimy kierowane do dzieci w polskim krótkofalarstwie.
Nie odniosę się do wszystkich wątków ale podeprę opinię kogoś, kto pisze żeby jednak startować w zawodach. To naprawdę dobra szkoła podniesienia sprawności własnego operatorstwa. Równocześnie obserwowanie (a to też bezcenny kapitał dla aktywnego nasłuchowca, który z boku obserwuje i dobrych operatorów, i tych nieco nerwowych, nie radzących sobie ze stresem, i tych policmajstrów koniecznie edukujących każdego, i w końcu tych pospolitych chamów, którzy są wszędzie, nie tylko w naszej społeczności. Młody obserwuje i zapamiętuje jakie wrażenie pozostawia po sobie ktoś marny a na dobitkę złośliwy. Na pewno sam będzie chciał tego uniknąć gdy już wyjdzie pod własnym znakiem) jak pracują ci sprawni a jak ci krzykacze bez umiejętności.
Inną sprawą jest prawo każdego do wystartowania w zawodach, więc i ci bardzo mało sprawni powinni próbować i oswajać się ze stresem. Bo oswojenie stresu w zawodach będzie pomocne w wielu innych niekomfortowych sytuacjach także i poza zawodami. Udział w zawodach jest ważniejszy niż świadomość, że razem z nami bawią się także m.in oszuści, którzy przestrzeganie reguł mają za nic.
Wysokie miejsce w klasyfikacji jest satysfakcjonujące ale młodzi i wielu miłośników zawodów nie startują dla zwycięstwa. Po prostu chcą się sprawdzić jako operatorzy. I niech tak robią za każdym razem kiedy jest okazja i chęci. Nawet gdy czasu brakuje na całe zawody.
Ja już mniej startuję niż kiedyś ale zawsze jakiś cel sobie znajdę. Ot, choćby nowych operatorów, nowe znaki. Może niektórzy pracują z nowego powiatu, może niezłą kartą QSL chwalą się w sieci.
Przy okazji, rozumiem frustrację tych, którzy widzą, że źle się dzieje i chcą koniecznie ze złem powalczyć. Ale do głowy by mi nie przyszło, żeby nagrywać zawody, dżizas!
Oczywiście wysłanie logu za choćby jedną łączność w zawodach to standard HAMskiej przyzwoitości. Zatem gdy ktoś próbuje dopełnić tego wymogu, nawet nieregulaminowo bo są problemy, to organizator polskich zawodów powinien być wyrozumiały.