Zakłócenia w TV
Panowie, mówicie o kilku zagadnieniach:

1. Wspołczesne odbiorniki telewizyjne (szczególnie te które nie posiadają analogowych torów odbiorczych) oraz wszystkie zewnętrzne dekodery cyfrowe najczęściej nie maja żadnych filtrów na wejściu antenowym a pierwszym stopniem odbiorczym jest komaparator fazowy realizowany na jednym procesorze. I w zasadzie stosowana jest metoda znana w krótkofalarstwie od kilkudziesięciu lat jako układy bezpośredniego odbioru przez przemiany. Układ jest niestety wrażliwy na każdy sygnał wejściowy w pasmie od 165 do 890 MHz i napięciu wyższym niż 0,1V. Następuje po prostu przesterowanie mieszaczy wejściowych objawiające się totalnym zanikiem odbioru. Pojecie filtrów antenowych w tym sprzęcie nie istnieje. Tylko lepsze odbiorniki posiadają strojone pasmowe filtry wejściowe, stopnie przemiany oraz korekcji statycznej i dynamicznej w torach pośredniej.

2. Stosowane masowo szerokopasmowe wzmacniacze antenowe, głównie w antenach siatkowych, to element który niezwykle łatwo przesterować nawet sygnałami o częstotliwiościach poniżej 30 MHz. Dużo mocy nie potrzeba - nawet kilkanaście watów w odległości do 100 metrów uniemożliwia jakikolwiek odbiór. Z tego co wiem UKE nie podejmuje interwencji w przypadku wystąpienia zakłóceń w instalacjach gdzie są stosowane anteny siatkowe i/ze wzmacniacze/ami. Sytuacja prawdopodobnie "ustabilizuje się" po uruchomieniu DVB-T2 i 5G, gdyż 90% tych instalacji przestanie być instalacjami antenowymi (żaden wzmacniacz szerokopasmowy na tranzystorach bipolarnych China Export nie jest w stanie wzmocnić bez intermodulacji sygnały o 32000 podnośnych w jednym kanale) - a czasami będą nawet trzy kanały telewizyjne obok siebie jako pasma MUX-ów.

3. Selektywne wzmacniacze antenowe: nie znam parametrów sprzętu omawianej firmy - (a wiele wzmacniaczy z serii SWA jest na liście wyrobów zakazanych UKE), ale te które czasami stosuję to wzmacniacze z filtrami wnękowymi na wejściu i przeciwsobnymi stopniami na MOSFETach wysokoprądowych, kosztują po kilkaset euro za sztukę. Przenoszą DVB-T2 w trybie 32k/256QAM. Są robione na zamówienie i ściśle określony zakres częstotliwości z maksymalnym pasmem przenoszenia 24 MHz (670 do 694 MHz - trzy sąsiadujące kanały). To co mamy w sklepach to zwykły chiński elektrozłom w cenie 50 dolarów za kontener.

INFO dla SP6U: wg najnowszych danych pasmo telewizyjne w zakresie UHF to zakres od 470 do 694 MHz. Nadajniki TV na Dolnym Śląsku będą przestawiane na inne kanały prawdopodobnie jeszcze w tym roku. MUX1 przejdzie na k. 33, MUX2 na 47 a MUX3 pozostanie na 25. Od końca czerwca 2022 emisja wyłącznie w DVB-T2 32k 256 QAM


  PRZEJDŹ NA FORUM