Antena SE HF X-80
    MW0JBH pisze:

Witam, widziałem ten film , to jest interesujące ale jak w praktyce wyglada szkodliwosc tego typu anten ? Mam tylko 100W z radia , nie nadaję nałogowo ale jakieś wątpliwości są. Proszę mnie sprostować jeśli się myle ale mysle że każda antena jakos działa na nasze zdrowie bo mało kto ma luksus znacznego oddalenia anteny od operatora. Może masz dokładniejszy szkic tej wersji 80/40 ? Pozdrawiam

Ogólnie wiadomo, że wysokie natężenie pola szkodzi, a uważa się, że magnetyczne jest bardziej szkodliwe. Dokładnych danych nie znam. Ten pomysł 80/40 wymyśliłem na podstawie filmu tej Amerykanki - wystarczy zmniejszyć wymiary 2 razy, Ja pracowałem na antenie magnetycznej ale tylko na wyższych pasmach. Generalnie zasada jest taka, że obwód jednej pętli musi być nieco mniejszy od 1/4 fali. Na pojedynczej pętli o średnicy ok. 80 cm pracowałem na pasmach 10-20m. Próbowałem na 40m, ale to już była tragedia. Miałem dodać drugą pętlę, ale nigdy do tego nie doszło. W sieci masz wiele programów do liczenia anten magnetycznych. Zwróć uwagę na napięcie jakie musi wytrzymać kondensator. Dobrze byłoby, gdyby to był kondensator dwusekcyjny ("split -stator" albo motylkowy). Wtedy na pokrętle masz zero napięcia.