Zegary
Dość ciekawy zbieg okoliczności, bo zacząłem się właśnie rozglądać za tematem emulacji sygnału DCF77, gdyż jeden z posiadanych przeze mnie zegarów z odbiornikiem w tym standardzie przestał ostatnio łapać korektę. Co gorsza jest to nie dość że zegar ścienny więc uciążliwy do ściągania, to jeszcze nie ma przycisków do ręcznego ustawiania czasu. Od ostatniej weekendowej zmiany czasu nie złapal ani jednej korekty i pokazywał "stary czas" - być może jakiś wpływ mają remontowe rusztowania które pojawiły się ostatnio od "właściwej" strony przy budynku.

W ten sposób trafiłem na takie dwa źródla rozwiązania problemu:

aplikacja na Androida (sic!) DCF77 emulator https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.houryo.dcf77emulator&hl=pl

oraz program pod Windows, ze źródlami oraz "proof of concept" na jakim opiera się ta metoda synchronizacji.
https://bastianborn.de/radio-clock-hack

Sama aplikacja pewnie normalnie wzbudziłaby mój sceptycyzm równy apkom mającym odstraszać komary, ale po przeczytaniu drugiego linka stwierdziłem że dam szansę. W skrócie, wynika z niego że karta dźwiękowa o odpowiednio wysokiej częstotliwości próbkowania jest w stanie wytworzyć na wyjściu do głośnika sygnał radiowy o częstotliwości 77,5kHz.

W każdym razie odpalilem aplikację i wpierw z sukcesem zsychronizowałem czas na ręcznym zegarku Casio, na którym chwilę wcześniej spróbowałem ręcznie wymuszając synchro bez powodzenia złapać sygnał z Mainflingen. Następnie po resecie zegara ściennego i przy leżącym obok telefonie z uruchomioną aplikacją, również tu nastąpiła udana synchronizacja. Wcześniejsze resety nie skutkowały udanym syncem sygnału z Mainflingen.

Aha, apka ma mozliwosc ustawienia offsetu czasu wiec sygnal jest podany z korekta CET/CEST.

Także taka ciekawostka, test wykazał że to żadne clock sync voodoo i że da się bez budowania jakiś mikronadajników na to pasmo wygenerować skutecznie sygnał zdatny do ustawienia czasu.


  PRZEJDŹ NA FORUM