Oświadczenie Prezesa IARU, Region 1
Koronawirus – ryzyko pod rozwagę
    SP9JPA pisze:


    Władze Regionu 1 IARU są ogólnie przekonane, że organizowanie od tej chwili zawodów z kategorią „wielu operatorów” („stacje klubowe”) jest sprzeczne z zasadą zachowania dystansu społecznego i nie powinno się ich organizować w obecnym okresie.

Drogi Henryku
wybacz, że zwracam się imiennie do Ciebie wszak wywołałeś temat to siłą rzeczy jesteś naturalnym adwersarzem. Chwała Ci z przetłumaczenie i udostępnienie informacji z IARU Reg.1
Nie należy jednak przesadnie nadinterpretować informacji , czy nawet zaleceń władz IARU, gdyż nie mają one ŻADNEJ mocy wiążącej dla zrzeszonych w niej organizacji krajowych a tym bardziej do inicjatyw różnego rodzaju grup stanowiących dobrowolne stowarzyszenia radioamatorów i klubów.
Jak zapewne wiesz Henryku, władze IARU reg1 działają na podstawie statutu https://www.iaru-r1.org/reference/iaru-constitution/ (tłumaczenie opublikowane na http://www.opor.org.pl/component/content/article/87-i-region-iaru/460-artykul-a-1.html) i żaden enumeratywnie wymienionych tam celów działania nie uprawnia władz IARU do wydawania nakazów, zakazów, czy nawet zaleceń, gdyż te przyjmowane są na zasadzie jednomyślności i konsensusu organizacji członkowskich na zwoływanych konferencjach a i tak nie mają ŻADNEJ mocy wiążącej dla innych stowarzyszeń nie zrzeszonych, czy indywidualnych radioamatorów. Jedynie władze państwowe mające konstytucyjne uprawnienia mogą na swoich obywateli i organizacje nakładać takie ograniczenia w drodze ustawodawczej.
Nie ma się co podniecać pojawiającymi się informacjami o decyzjach różnych gremiów i organizacji, które może i słusznie stawiają na swoim terytorium i polu działania określone ograniczenia.
Tu musi działać logika i rozsądek nie emocje.
Przywołana tu sprawa pracy klubowej w zawodach w kategorii MM Multiops wymaga oczywiście rozsądnego rozwiązania, ale nie na zasadzie regulaminowej likwidacji kategorii lub zakazania zespołowego startu w zawodach nie wymagających bezpośredniej fizycznej styczności członków takiego zespołu. Oczywistym jest, że należy zaniechać imprez wymagających różnego rodzaju zebrań, zgrupowań czy imprez plenerowych, ale to jest rola i odpowiedzialność organizatorów. Kilka oddziałów terenowych odwołało np. już wyznaczone wcześniej zebrania OT.
W wielu dziedzinach naszego życia społecznego musimy sobie radzić z ograniczeniami jakie narzucają nam warunki pandemii-epidemii-katastrofy społecznej, czy, jak by tam to zjawisko inaczej nazywać.
Tak, jak w oświacie, tele-pracy, różnego rodzaju e-Biurach przyszedł czas na sprawdzenie się w pracy zdalnej na niwie krótkofalarstwa dla takich grup krótkofalowców w zawodach. Podnoszony tu problem "moralny" nierównych szans dla tych co nie będą mieli takich możliwości jest problemem fikcyjnym, bo to, jakby stawać w obronie chętnych do pracy radioamatorów w zawodach, ale nie posiadających warunków antenowych w swojej lokalizacji, czy wręcz 'wypasionego' sprzętu kontestowego do równych szans w rywalizacji z 'big-gun-ami'.
Boguś SP7IVO słusznie przytoczył przykłady - można ich znaleźć w Internecie wiele - pokazujące, że zarówno postęp techniczny, jak i okoliczności np. brak możliwości pracy z miejsca zamieszkania zmusza wielu radioamatorów do szukania takich rozwiązań, jak praca 'remote'. Czas więc, żeby i nasi klubowicze pomyśleli o takich rozwiązaniach nie tylko na okres zagrożeń epidemiologicznych, ale by sprawdzić się również w bardziej zaawansowanych technikach pracy zespołowej. Dobrym przykładem takiej pracy jest start Zespołu SN0HQ, który pracując w składzie kilkudziesięciu operatorów rozsianych po całej Polsce realizuje co roku skoordynowaną pracę w IARU-HF. Regulaminy zawodów nie zabraniają pracy zdalnej a jedynie ograniczają obszar fizycznego rozlokowania anten i trx-ów do promienia najczęściej 500m.
Jest to czas na refleksję i działanie a nie na biadolenie i szukanie niedorzecznych rozwiązań typu zakazu czy likwidacja kategorii Multiops zwłaszcza w zawodach, które nie wymagają zgrupowań plenerowo-piknikowych. I to powinien być temat do dyskusji na tematy techniczno-organizacyjne pracy zdalnej a nie stawianie zarzutu, że PZK nie ogłosiło zakazu pracy zespołowej i klubowej.
vy73, Ryszard SP9GR


  PRZEJDŹ NA FORUM