Dipol na 80 m strojenie, budowa.
Rozważmy, że impedancja anteny ma 20 Ohm (częsty przypadek). Wtedy Twoja skrzynka dopasowująca w zakresie 30 - 100 Ohm przy kablu o długości 1/2 lambda będzie widziała 20 Ohm i nie da rady. Dla kabla o długości 0,6875 długośc fali będzie widziała 71+j44 Ohm i powinna dać radę dostroić. Tak więc dalej nie wiadomo dlaczego kabel ma mieć wielokrotność połowy długości fali i dlaczego jest to długość "bezpieczna". Długość ta przydaje się rzeczywiście jeżeli chcemy aby przenieść 1:1 wartość impedancji anteny na wejście linii transmisyjnej. Ale często nie chcemy, albo taka długość kabla jest po prostu niepraktyczna (kabel albo za krótki albo za długi). Proponuję naprawdę nie przejmować się długością kabla.
I jeszcze raz polecam poeksperymentowanie na ekranie komputera z programami TLDetails i TLW. Ten drugi ma bardzo fajny moduł do liczenia skrzynek antenowych.
A tak przy okazji dla początkujących zajmujących się antenami. Pożyteczna zależność(uproszczona, ale wystarczająca dla celów praktycznych). TRX "widzi" na wejściu kabla zasilajcego antenę wartość zawartą pomiędzy Z/SWR a Z*SWR, gdzie Z to impedancja charakterystyczna linii zasilającej (najczęsciej 50 lub 75 Ohm), a SWR to wartość współczynnika fali stojącej. Wartość widziana przez TRX zmienia się wraz z długościa linii zasilającej cyklicznie (przy modulo 1/2 długości fali). W praktyce jeżeli mamy kabel 50 Ohm i SWR 3 to TRX będzie widział od 50/3 = 16 Ohm do 50*3=150 Ohm w zależności od długości kabla. Fabryczne skrzynki w TRXach mają często takie wartości pracy - od 16 do 150 Ohm, a w instrukcji podaje się ,że maksymalny SWR przy którym skrzynka poprawnie pracuje to 3.
Pozdrawiam.
Robert SP6RGB


  PRZEJDŹ NA FORUM