Quiz antenowy z biblioteki krótkofalowca: "Anteny KF" SP9HWN
    sq8mhi pisze:

    Ale to zdaje się właśnie tak jest.
W zasadzie to co piszesz jest prawdą ale...
Mój eksperyment na razie dotyczył pojedynczego impulsu. Odbija się, wraca i wydziela się na rezystancji źródła. Czy jest inaczej? Dlaczego miałby odbić się w źródle? Tak więc teza, że fala dobita nie może wydzielić się w źródle jest moim zdaniem błędna. Wracając do impedancji. Impedancja falowa linii zależy od jej właściwości a nie od sygnałów w linii i jest w miarę stała. Odbicie zachodzi jedynie w przypadku, kiedy impedancja obciążenia jest różna od impedancji falowej. Impedancja na wejściu obciążonej linii to wielkość, która dotyczy stanu ustalonego sygnału sinusoidalnego. Oczywiście może być różna od impedancji falowej.
Teraz dalej mój eksperyment. Wysyłamy impuls do zwartej na końcu linii, impuls odbija się w stronę źródła. Wysyłamy drugi impuls, oba biegną naprzeciwko siebie. Co się stanie?
    sq1psa pisze:

    Nie odbija się i nie pada ani moc, ani amplituda tylko ENERGIA !
Hmmm... A dlaczego akurat tak? Moc to energia w jednostce czasu, i w dodatku zależna od amplitudy. Jeśli odbija się energia, to i moc i amplituda... Przy okazji, w jakiej postaci ta energia występuje?


  PRZEJDŹ NA FORUM