Quiz antenowy z biblioteki krótkofalowca: "Anteny KF" SP9HWN
Generalnie nie reaguję na wpisy ludzi którzy są dla mnie anonimowi. Więc będę wdzięczny jak się przedstawisz np. na priwa. Dziękuję.

    RV12P2000 pisze:

    Na przykład pytanie 4: ""Moc odbita" od anteny jest pochłaniana w stopniu mocy nadajnika i urządzeniach dopasowujących antenę. TAK/NIE"
    I odpowiedź: "Fałsz. Odbita "moc" w rzeczywistości nie jest mocą, lecz jest to pojęcie fikcyjne, wprowadzone dla wygodniejszego (?) objaśniania.

    Co sądzicie na ten temat, prawda li to, czy wieść gminna?

    Moim zdaniem moc padająca i odbita mają ten sam charakter, opisujący rzeczywistość fizyczną.

    Przy okazji pytanie do ekspertów: co tak naprawdę "pada" i "odbija się", jaka wielkość fizyczna?


Myślę, że autor książki Wojciech SP9NHW, miał na myśli to, że bezpośrednio nie mierzymy mocy (P=U*I). Mamy do czynienia w przewodniku z napięciem i natężeniem prądu. Gdy jest niedopasowanie impedancji dochodzi do "cofania się" prądu i wówczas w prądzie przemiennym/zmiennym (w systemach antenowych jest to tu chyba tylko p. zmienny) pojawiają się wzmocnienia i osłabienia obserwowane (jako zmiany amplitudy) zarówno dla napięcia jak i natężenia.
I często we wskaźniku/mierniku mierzymy/szacujemy napięcia i odczytujemy VSRW.
W slangu (zapewne wywodzącym się z marketingu), aby nie wnikać w szczegóły amplitud prądu i napięcia i kierunków przepływu mamy do czynienia z mocą (P=U*I) nadaną i odbitą (nawet na miernikach/wskaźnikach SWR przykład).

Ten film chyba wszystko wyjaśnia (choć i tu lektor wyraźnie mówi moc przesuwa się po "linii zasilającej", moc jest absorbowana):





  PRZEJDŹ NA FORUM