Uwaga na zasilacze cz.2 - Virland 13,8V 30A
Pomiary zakłóceń, słabe i mocne strony konstrukcji
Nie będę zdradzał Twoich tajemnic bo to tajemnica handlowa i to było by nieeleganckie.
Lecz z punktu widzenia konstruktora przemysłowych zasilaczy impulsowych pewne słabe punkty nie mogły zostać przemilczane. Nie wydałem też werdyktu na Twoje zasilacze tylko starałem się wskazać mocne i słabe strony tych konstrukcji a decyzję i wnioski pozostawiam czytającym.

Zmiana diody wyjściowej wprowadza konieczność zmiany snubberów na elementach przełączających bo zmieniają się ich warunki pracy w innym przypadku przekształtnik zakłóca lub zawory (diody i tranzystory) są znacznie obciążane efektami przełączania (przebicia lawinowe od szpilek, czy powolne przełączanie)
Dławik wyjściowy jest jaki jest. Z jego rezystancji DC i parametrów zastosowanego materiału można wyznaczyć bezpieczną granicę obciążenia.

Czy wyznaczyłeś moment przejścia z trybu nieciągłego do trybu ciągłego i jesteś w stanie uargumentować dlaczego akurat w tym miejscu powinien on się znajdować?

Dioda transil może i jest pod drukiem np. w innych sztukach ale ta dioda ma skończone możliwości przyjmowania energii. Parametr ten zwie się całką Joule'a i bardzo precyzyjnie określa co spali się pierwsze dioda czy bezpiecznik. Ponadto potraktowanie pełną mocą zasilacza przez pewien czas (kilka s) tej diody rozerwie ją (jaka by niebyła) podnosząc napięcie na wyjściu zasilacza.

Argument z spadkiem napięcia na bezpieczniku jest bezsensowny.
Przykładowy bezpiecznik nożowy 20A zmierzony mostkiem RLC TH2829CX wykazuje rezystancję 3mOhm. Co przy deklarowanych 30A daje spadek 0.09V. Czy ta wartość nie jest akceptowalna? Jeśli nie to zawsze można przenieść czujnikowanie napięcia za bezpiecznik lub poprowadzić osobne tory aż do samego TRx kompensując spadki napięcia na przewodach.

Otwarcie zasilacza i dokonywanie w nim zmian prowadzi do utraty CE i innych deklarowanych norm. Taki wyrób musi być koniecznie ponownie poddany badaniom EMC i certyfikacji o ile chcesz się na nie powoływać.

Jeszcze tylko kwestia wbudowanych zabezpieczeń w zasilacz. Tak masz rację są one szybkie ale dodatkowe zabezpieczenie wyjścia ma na celu ochronę urządzenia zasilanego w chwili uszkodzenia sterownika przetwornicy (TL494) w takiej sytuacji zabezpieczenia oparte o ten układ nie są wiarygodne.


Tytuł postu nic nie wnosi i niczego nie przesądza. Tak nazywam serię tematów w których testuję wszystkie zasilacze jakie mam okazję naprawiać lub dostaję do testów. Mając spore zaplecze sprzętowe mogę wskazywać mocne i słabe strony konstrukcji. W Twoim przypadku odebrałeś to głównie jako krytykę. Wg mojej opinii wskazałem co należy zmienić by poprawić ten zasilacz bo zakłócenia masz naprawdę dobre i lepsze niż większość fabrycznych konstrukcji. Jak widzisz zamieściłem też rzetelny pomiar tych zakłóceń i je chwalę.

Pozdrawiam serdecznie
SP9MK Marcin K.


  PRZEJDŹ NA FORUM