Uwaga na zasilacze cz.2 - Virland 13,8V 30A
Pomiary zakłóceń, słabe i mocne strony konstrukcji
    sp5cib pisze:

Witam,
    jako autor przeróbek zasilaczy przedstawionych na zdjęciach postanowiłem odpowiedzieć na zamieszczoną przez Kolegę SP9MK recenzję mojej pracy. Recenzja jest nierzetelna a to może rodzić fatalne skutki niestety dla mnie i też dla autora.
    Nie zgodne z prawdą są następujące stwierdzenia:
    - brak diody transil. Dioda transil jest w każdym zasilaczu, który opuścił moją pracownię. Kolega nie zadał sobie trudu aby ją znaleźć. W części zasilaczy i pewnie w opisywanych przykładach znajduje się od
    wewnętrznej strony płytki drukowanej dlatego bez kłopotliwego, całkowitego rozebrania zasilacza nie jest widoczna.
    - nie jest prawdą, że filtry w zasilaczu są oryginalne. Modyfikacja tych filtrów i dławika głównego jest najbardziej pracochłonną częścią przeróbek.
    - zasilacz posiada podwójne zabezpieczenie OVP (ok.15V) i uwaga, że go nie ma wcale daleko odbiega od prawdy!!
    - wentylator jest cichy nie dlatego, że taka jego cecha tylko dlatego, że został dobudowany precyzyjny regulator obrotów z termistorem i tranzystorem MOSFET
    - stwierdzenia "nie pogrubione ścieżki, oryginalne kondensatory i dioda wyjściowa" też nie są prawdziwe. Dioda(y) jest(są) wymieniana na adekwatną do wydajności prądowej a filtry znacznie rozbudowane.
    - stwierdzenie poddające wątpliwość wydajności zasilacza nie jest prawdziwe i nie jest podparte rzetelnym pomiarem. Kolega pisze to co mu się wydaje..
    - "brak bezpiecznika wyjściowego - to miłe rozwiązanie które nigdy nie zaszkodzi" - niestety zaszkodzi i to bardzo. Przy tych prądach wyjściowych zepsuło by radykalnie współczynnik stabilizacji zasilacza.
    Dodatkowo nie ma to sensu gdyż wewnętrzne zabezpieczenie jest wielokrotnie szybsze od takiego bezpiecznika co powoduje, że nigdy by on nie zadziałał..hi..
    - "jestem za przerabianiem zasilaczy komputerowych ale wszystko z rozmysłem" - stwierdzenie to sugeruje, że przeróbki zasilacza są nieprzemyślane.. Jest to wyjątkowo krzywdzące gdyż osiągnięci efektów
    zajęło mi 11 lat doświadczeń
    - tytuł postu "Uwaga na zasilacze" niesie w sobie sugestię, iż zasilacze mogą być niebezpieczne dla podłączonego TRXa a to szczególnie jest nieuczciwe..
    - co do 6mm - nie mam pojęcia o czym Kolega pisze. Wszystkie zasilacze jakie przerobiłem to fabryczne zasilacze z certyfikatem CE dopuszczone do sprzedaży w UE..!

Zasilacze nie były są sprzedawane jako produkt firmowy tylko jako hobbistyczny o czym każdy kupujący był informowany.
    Każdy zasilacz był testowany przed wysyłką i lekceważące opisanie wewnętrznej nalepki "30A ! SUPER!" co sugeruje że się "udało" jest co najmniej nieeleganckie..

73, Janusz Leszczyński SP5CIB

Dodaj do tych argumentow zdjecia swoich prac/przerobek, bedziesz wiarygodny. Felietony mozna pisac na wiele stron, "jedno" zdjecie powie wiecej jak 1000 slow... wesoły