Nauka lutowania SMD, czyli marzenia się spełniają...
... tylko trzeba chcieć! :)
Adamie,

Moje gratulacje! Mnie do lutowania SMD przekonał Rysiu SQ9MDD oraz koledzy z 3Z5PW i współpracownicy. ,)

Ja skorzystałem z tych materiałów http://gotronik.com/2017/03/10/nauka-lutowania-elementow-smd-bte-389/.
Pod filmem są wszystkie linki do sklepu, jakie człowiek używa w filmie instruktażowym i zakupiłem je włącznie z polecaną przez niego lutownicą. Groty też jakieś sam w jego sklepie wybrałem, aby pasowały do tego modelu lutownicy. Nie jest ona profesjonalna, ale do moich celów wystarcza. Wiele układów już nią złożyłem.

Zestaw pozwala na naukę lutowania elementów SMD 1206, 0805, 0603 oraz 0402. Kupując, to co człowiek polecał, wiedziałem co powinienem osiągnąć nie zrzucając winy, że może coś jest inne.

Gdy zobaczyłem wszystkie luty pod mikroskopem i kuleczki pomiędzy miejscami lutu, to zrezygnowałem z używania pasty lutowniczej i zacząłem używać topnika i cyny we fiolce, tak jak wielu mi radziło, m.in. koledzy z PW, koleżanka z pracy, kolega z MIT oraz znajomy serwisant z Polski. Mieli rację, gdy zamieniłem topnik na cynę, i miałem odpowiedni grot do lutownicy z właściwą temperaturą oraz dobra pęsetę to okazało się że tworzenie w SMD sprawia wielką przyjemność - dosłownie jak na filmach. Dotykasz i już jest przylutowane. Zestaw do nauki pozwolił mi nauczyć się montować coraz mniejsze elementy SMD. W/w układ do nauki lutowania i sprzęt przyniosłem do nauki dla uczniów szkoły podstawowej. Dodatkowo na takie zajęcia przygotowałem fartuchy oraz okulary ochronne.

Lutując w ten sposób (stop cyny ze srebrem w postaci drutu) powstał mój pierwszy działający (nie kursowy) układ:
. Ci co go oglądali (nie dotyczy wyświetlacza, którego nie lutowałem) powiedzieli, że luty są najwyższej jakości - może za bardzo się przykładałem? W końcu docelowo urządzenie miało odbyć lot w kierunku kosmosu wesoły

Tak wygląda jedna z płytek SMD przeze mnie lutowanych (trochę zakurzona):

Mnie rozpoczęcie przygody z lutowaniem SMD zajęło pół dnia, jak tylko otrzymałem przesyłkę. Kilkanaście tygodni później wymieniałem z sukcesem elementy SMD typu 0201 w laptopie.

Powodzenia! SMD nie jest takie złe.