Uwaga na zasilacze cz.2 - Virland 13,8V 30A
Pomiary zakłóceń, słabe i mocne strony konstrukcji
Witam
Ostatnio zostałem poproszony o test dwóch różnych zasilaczy marki Virland. Zasilacze te pojawiają się od czasu do czasu na giełdzie QRZ jako profesjonalne zasilacze radiokomunikacyjne.
Zaciekawiony tym tematem (głównie zakłóceń) postanowiłem spojrzeć na nie okiem konstruktora zasilaczy impulsowych ,).

Budowa.
Zasilacze oparte są o tanie zasilacze ATX marki i typu nie zdradzę.
Wyposażone są w regulację prędkości wentylatora uzależnioną od temperatury diody wyjściowej, wskaźnik prądu wyjściowego, przełącznik wyłączający zasilanie sieciowe i gniazda bananowe (typ nieznany).
Moduł główny to typowy zasilacz ATX na kości TL494 z usuniętymi zbędnymi napięciami ujemnymi i przerobionym sprzężeniem zwrotnym tak aby napięcie 12V było napięciem głównym.

Ograniczenie mocy jak w oryginalnym zasilaczu typu zatrzaskowego.
Ograniczenie to dotyczy prądu pobieranego z sieci i jest sumą mocy wyjściowych wszystkich napięć wyjściowych.
Tu nie rozumiem posunięcia autora gdzie gałąź wyjściowa na ~15A została przełączona na pełną moc bez zmiany typu kondensatorów i diod. Jest to w pewnym zakresie dopuszczalne tj. praca z sygnałem SSB ma niską moc średnią ale już na UKF czy FT8 miałbym wątpliwości.

Mechanika
Zasilacze powstają przez usunięcie wiązki przewodów wyjściowych, odwrócenie przodu z tyłem (strona wewnętrzna komputera) do której mocowane jest złącze sieciowe i zacisk uziemienia.
Dokładany jest amperomierz z bocznikiem i kontrolka napięcia wyjściowego.

Moja opinia.
- Zasilacz posiada własne filtry przeciwzakłóceniowe i są one skuteczne (cecha produktu pierwotnego)
- Ograniczenie mocy i zabezpieczenie przez zwarciem działa prawidłowo (cecha produktu pierwotnego)
- Wentylator jest cichy (cecha produktu pierwotnego)
- 30A prądu wyjściowego... tu mam wątpliwości bo pierwotnie ta gałąź ma między 15 a 17A.
- Brak zabezpieczenia OVP i zachowanie zbliżone do tego z zasilaczy PC z "czarnej listy"
- Konstrukcja klasyczna na TL494 czyli pamiętająca jeszcze czasy zasilaczy AT wesoły (lubię ten układ)

Zastrzeżenia
- W zasilaczu nie zachowano bezpiecznych odległości od elementów sieciowych - wymagane 6mm
- Brak diody transilowej na wyjściu zabezpieczającej przed skokiem napięcia (uszkodzenie zasilacza)
- Brak bezpiecznika wyjściowego - to miłe rozwiązanie które nigdy nie zaszkodzi.
- Tor wyjściowy raczej niedostosowany do 30A (na jednym z zdjęć "30A ! SUPER!" co sugeruje że się "udało")/
- dławik wyjściowy oryginalny
- dioda wyjściowa oryginalna
- druk bez pogrubienia ścieżek
- kondensatory wyjściowe oryginalne

Pomiar zakłóceń jak wcześniej wspominałem wyszedł fantastycznie.
Jestem za przerabianiem zasilaczy komputerowych ale wszystko z rozmysłem.
Zasilacze dostałem do testów za co bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam wesoły

Pomiar zakłóceń przewodzonych wykonano analizatorem ROHDE & SCHWARZ ESL EMI TESTER RECEIVER 9kHz - 3GHz i sieci sztucznej ROHDE & SCHWARZ ENV216

Pomiary wykonano dla typowego obciążenia odbiornika ~2A (dla nadawania zakłócenia nie mają większego znaczenia).

Nie mam nic do tej konstrukcji i nie jest to recenzja sponsorowana. Opisałem jedynie jej wady i zalety z punktu widzenia konstruktora zasilaczy impulsowych.

SP9MK Marcin.

Srebrny zasilacz