Antena pionowa i pozioma na KF
Witajcie,

Próbuję sobie uporządkować wiedzę z zakresu anten krótkofalowych. Na pasmach o krótszych długościach fali (UKF i poniżej), dobór polaryzacji jest bardzo ważny. Już wiele razy mogłem się eksperymentalnie przekonać, że polaryzacja liniowa obrócona o 90 stopni pomiędzy dwoma stacja powodowała, że stacje przestawały mieć łączność. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy anteną pionową typu GP, i anteną kierunkową o polaryzacji liniowej zamontowaną poziomo.

Jak to jest na KF? Mamy anteny pionowe: GP7, CP6, AVT-4, AVT-25 etc. a z drugiej strony wiele poziomych: typu beam lub linkowych... i okazuje się, że łączności dochodzą do skutku i wielu operatorów sobie wiele anten pionowych jak i poziomych sobie chwali.

Jak się ma do tego polaryzacja? Czy chodzi o to, że po odbiciu od jonosfery polaryzacja ulega skręceniu o jakiś kąt, który później już jest odbierany (co prawda z osłabieniem) przez oba typy anten? Czy to dlatego niektórzy też mogą twierdzić, że anteny linkowe pochylone (np. inverted V, antena typu delta zamocowana pod skosem) poprawił im odbiór sygnału?

Jak dotąd nigdzie nie spotkałem się z rozważaniem polaryzacji na KF, tylko z kątem promieniowania anteny i z tego powodu tłumaczono, że "anteny pochylano".


  PRZEJDŹ NA FORUM