Woltomiwrz w.cz.
nowy
    sp6ryd pisze:

    a to nie pisałeś o tym, że liniowość nie jest zachowana w wyższych częstotliwościach wesoły ? jeśli nie to zgoda na aproksymację linią prostą wprowadza nas w koniczność zaakceptowania odchyłek rzędu pojedynczych decybeli a to już może wydać się dużo tak dajmy na to różnica pomiędzy +7dBm a + 5,5dBm w konkretnym układzie może mieć znaczenie. Sądziłem że proponujesz właśnie zapamiętanie "chmury punktów" kalibracyjnych w przestrzeni 2 wymiarowej (F,P)


Nie pisałem, ale może mało precyzyjnie sie wyraziłem. Liniowość sie w zasadzie nie zmienia, ale dla funkcji liniowej f(x)= ax+b dla różnych częstotliwości zmienia się w zasadzie tylko b. Tak czy inaczej, jeśli dla każdej interesującej nas częstotliwości, wyznaczymy sobie pomiarem te dwa punkty i z nich obliczymy współczynniki a i b to mamy zapewniona kompensację zarówno nachylenia jak i "offsetu" funkcji liniowej.

Zerknij, bo zaczałem jakis czas temu pisac takie coś:
https://github.com/canislupus11/RF_power_meter/blob/master/meter.ino tylko tam jest jeszcze użyta funkcja map(), która pomimo, ze będzie działać to nie jest najlepsza do tego zastosowania. Bo wygodniej jednak zmierzyć w dwóch dowolnych punktach i nie ogranicza one potem dynamiki pomiaru.
Kod jeszcze nie jest skończony, ale główna funkcjonalność już działa:

pozostało mi dorobić własnie kalibrację na podstawie funkcji liniowej i zapisywanie nastaw i współczynników kalibracyjnych do EEPROM. Dostałem też życzenie, żeby dorzucić bargraf, bez problemu do zrobienia, ale już raczej nie na wyświetlaczu 2x16 tylko pewnie 4x20 wtedy wsadzę.
Dodatkową zaleta jest wypluwanie odczytu po RS232, można sobie na komputerze obrabiać do woli.


  PRZEJDŹ NA FORUM