zasilanie awaryjne
He, Kolega Krzysztof bierze mnie pod włos. A sam z racji swojego dorobku doskonale wie co to jest stan przejściowy oraz nieustalony w obwodach liniowych jak i nieliniowych, kiedy zachodzi i co się wówczas może stać.

OK, a teraz tak po ludzku – jak wszyscy wiemy urządzenia elektroniczne najczęściej psują się podczas ich załączania lub wahnięcia zasilania. Dlaczego tak się dzieje? Otóż każde urządzenie ma ustalony poziom (zakres – min/max) napięcia zasilania przy którym pracuje prawidłowo oraz zachowuje parametry. Jeżeli napięcie zasilania jest za niskie to urządzenie nie pracuje w ogóle lub wyczynia „głupoty” co w efekcie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Natomiast jeżeli jest za wysokie to oczywiście następuje jego uszkodzenie. Jednak równie niebezpieczne jest wahnięcie (krótkotrwały zanik zasilania o czasie trwania mierzonym w milisekundach) zasilania, ponieważ właśnie wtedy w układach elektronicznych występują między innymi stany nieustalone czyli nasze „głupoty” w efekcie czego bardzo często następuje awaria sprzętu.
Czas zadziałania dobrego przekaźnika wacha się w granicach od 5 do 10ms. (Wystąpienie napięcia na zaciskach cewki, namagnesowanie rdzenia, zadziałanie mechaniki przekaźnika.)

Przeanalizujmy teraz działanie naszego układu zasilacza buforowego.

1. Napięcie sieci energetycznej – OK. Zasilacz zasila radio, akumulator odłączony.
2. Zanik napięcia sieci – przekaźnik klapie i przełącza radio na akumulator.
Wahnięcie zasilania !
3. Napięcie sieci powraca, przekaźnik klapie na zasilacz – wahnięcie !

O ile w pierwszym przypadku mamy do czynienia tylko z wahnięciem to w drugim dochodzi nam start zasilacza podczas podniesienia się sieci energetycznej. Wówczas występuje taka sama sytuacja jakbyśmy mieli włączone radio i zasilacz a zaczęli wachlować wtyczką zasilacza w gniazdku. Największe niebezpieczeństwo będzie gdy ww. sytuacja zaistnieje podczas już długotrwałej pracy nadajnika np. emisją RTTY.

A co się stanie kiedy nastąpi wahnięcie sieci energetycznej lub ich seria…?

Może nie od razu ale w pewnym momencie na 100% radio szlag trafi taki dziwny