Kenwood TS-2000
o tym radiu!
Witajcie,

Jest to radio uniwersalne, które jako jedno z niewielu posiada KF +6m + 2m + 70cm + opcjonalnie 1.2GHz wesoły. Ludzie pracujący tylko na KF wielokrotnie mówili, ze owszem daje się tu pracować, ale to nie to samo co na radiu dedykowanym do KF z podwójnymi filtrami itp. Jak dla mnie KF jest super i wystarczający. Ostatnio pracowałem z wielkim sukcesem w aglomeracji miejskiej o dużej ilości zakłóceń miejskich i DSP oraz wszelkie inne filtry spokojnie dały sobie rade, tak by mój rozmówca był dla mnie czytelny. Na innym radiu tylko z KFem nie moglem uzyskać takiego efektu i komfortu pracy. Moc wyjściowa na HF 100W. UKF i VHF są w tym radiu rewelacyjne. Zaletą jest moc 100W na 2m, co się może przydać np. QRP do EME. Jak dla mnie wadą jest niewątpliwie brak zmniejszenia mocy poniżej 5W. Powyżej jest płynna regulacja. Wszelkie najważniejsze funkcje są szybko dostępne. Radio posiada automatyczną skrzynkę antenowa na HF+6m i pomiar SWR, która nieźle sobie radzi. Wejścia antenowe to osobne na 2m, 70cm, 1.2GHz, dwa nadawczo-odbiorcze na HF + jedno wejście na skaner. Może to być dla niektórych wada, że do anteny wielozakresowej 2/70 trzeba dołączyć duplekser, którego nie ma w zestawie, albo posiadać dwie anteny osobno na każde pasmo. Radio można skonfigurować tak by odbierało ze skanera, a nadawało na wybranej antenie. Radio pamięta, ze na paśmie 80m miało ostatnio podłączona np. antena 1, zaś na pasmie 160m antena 2 - po prostu samo sie przełącza. Niewątpliwą zaletą jest możliwość bezpośredniego podłączenia radia do PC i sterowania nim za pomocą PC przy użyciu RS-232.

Ponadto dla mnie najważniejszą zaletą jest możliwość łączności satelitarnych. Właśnie nie napisałem wcześniej, a tak naprawdę to w jednej obudowie mamy dwa radia A i B. Radio B można włączyć i wyłączyć osobno i pracuje ono na pasmach 2/70 + nasłuch na pasmie lotniczym i jeszcze jakimś. W pasmach 2/70 cm komfort pracy jest podobny do FT 847 (ale w TS2000 jest większa moc).

Radio FT857 (podobne parametrami do FT897) na 2m/70cm w porównaniu do FT847 i TS-2000 strasznie szumi i ma dziwną modulacje, a bardzo dalekie stacje są nieczytelne, gdy na tych dwóch ostatnich radiach można je odczytać bez problemu, nawet bez bardzo przydatnego przedwzmacniacza antenowego (wbudowanego w TS2000). Przedwzmacniacz antenowy w TS-2000 wg. mnie lepiej pracuje niż w FT847, ale to tylko moje odczucie. Jest możliwość jednoczesnego włączenia przedwzmacniacza i filtrów antenowych. Czasami to się sprawdza przy łącznościach. Ponadto te dwa narzędzia potrafią Ci dać dane do tego byś przy odrobinie doświadczenia sam dokładnie określił lokalizacje moc i odległość do Twojego rozmówcy (lub stacji zakłócającej).

Inna ciekawa funkcja jest wbudowane TNC!!! Poza tradycyjnymi opcja jest ono kompatybilne z innymi mobilno przenośnymi radiami z tamtej serii. Ta kompatybilność daje Ci taka możliwość jak wyjście do ogrodu na leżak z ręcznym radiem i zestawem słuchawkowym i na tym ręcznym radiu odbierasz-nadajesz i sterujesz sobie Twoim TS-2000 na pasmach HF. Jest to opcja Skycommand System II Plus.

TS-2000 występuje w kilku konfiguracjach z panelem sterującym, lub bez (wówczas sterujesz z komputera) oraz z opcjonalnymi dodatkami jak dyktafon (pamięć: 60+30+30sek w standardzie w wersji LE - Limited Edition). TS-2000 nie ma wbudowanego portu do podłączenia GPS do APRSu, jednak ponieważ ma TNC, to można go do APRSu skonfigurować.

Wadą tego radia jest brak wizualnego śledzenia co się dzieje na paśmie w okolicy danej częstotliwości - czyli coś z czego często korzystają koledzy biorący udział w zawodach. Zaleta to dobry skaner i to nie tylko częstotliwości, ale również CTCSS.

Niewątpliwie radio posiada wiele funkcji które warto poznać. Jest to doskonała zabawka by codziennie odkrywać coś nowego. I choć dostęp do funkcji jest prosty i często intuicyjny (wg. sposobu Kenwooda) to kalwiszologię jak w każdym radiu należy opanować... myślę, że po pół roku codziennej pracy i odkrywania tajników będzie to zabawka znakomicie przez operatora zrozumiała.

Tyle na szybko. Więcej informacji możesz znaleźć na mojej stronie http://sp3qfe.net w dziale Kenwood TS-2000
(link alternatywny: http://hpc.amu.edu.pl/~armand/blog/?cat=576).


  PRZEJDŹ NA FORUM