Anteny GP na pasma KF
Zgadza się, wiem że ludkowie masowo nawijają "choki" na tych rdzeniach (oraz transformatory szerokopasmowe, ale to inny temat - trzymajmy się choke balunów).
W podanym wątku stoi napisane:

"Wstępne pomiary są bardzo zadowalające SWR samego baluna nie przekracza w zakresie 1,8 do 30 MHz 1,20 a w interesującym mnie osoboście wycinku pasma czyli 3,5-3,8 MHz SWR jest na poziomie 1,09."

W przypadku choke baluna pomiar tylko samego SWR to troche za mało - zauważ, że odcinek 70 cm prostego kabla koncentrycznego zaterminowany 50-cio ohmowym rezystorem bezindukcyjnym też da ci SWR 1:1 w szerokim zakresie, a choke balunem nie jest.... Te 14 zwojów na tym rdzeniu to jest ~2,3 uH czyli ~45 Ohmów reaktancji dla pasma 80m, wiec prąd niesymetrii popłynie fifty/fifty - połowa w antenę, połowa z powrotem w kabel...

Z resztą w drugim poście przytoczonego wątku ktoś wspomina o wyższości rdzeni ferrytowych:

"na 80 m polecam pierścienie: Rdzeń ferrytowy M2000NM 1-B K45x28x12 produkcji b.ZSRR
jeden z Allegrowiczów sprzedaje po przystępnej cenie.
Z pomiarów dokonanych przeze mnie domowym sposobem, oraz z eksperymentów z antenami wynika, że są lepsze od "czerwonych" amidonów - oczywiście w paśmie 80m . "


Osobiście uważam, iż rdzenie ferrytowe w zastosowaniu czy to na choke, czy na wide band trafo (un-un/balun), będą lepsze od proszkowych w całym zakresie KF. Każdy ma oczywiście swój rozum/doświadczenia i nie musi się ze mną zgadzać.
Dodam tylko na koniec, iż jak sama nazwa wskazuje choke balun ma "dławić" prąd niesymetrii, czyli wg mnie powinno być Z_choke >> Z_ant.
Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM