Czy to prawda, że można stracić cenny transceiver kf?
    sp7xft pisze:

    Kolego Macieju SQ5EBM / SN5V,

    Przyłączam się do pytania Kolegi Andrzeja SP8LBK: podaj proszę przykład amatorskiego transceivera pracującego w zakresie KF (np.100kHz-30MHz), który spełnia normę ETSI EN 300 433?

    pozdrawiam,
    Paweł


Nie pisałem o konkretnych modelach. Jedynie o kwestii teoretycznej, przedstawionej przez UKE. Stanowisko UKE jest takie,ze jesli urządzenie spełnia wymogi norm, to moze miec x pasm a nie tylko pasmo CB. Może to być trx fabryczny, amatorsko zbudowany itp. To jest po prostu faktyczny stan prawny. Dlatego nie mozna powiedziec,ze nie wolno używac na pasmie CB. Wolno i można. Musi jedynie spełnić normy. Dla przykładu. Np. Lincoln to TRX CB, ale pracuje poza pasmem CB. Wprowadzajacy na rynek musi spelnic okreslone wymogi. Jesli ten trx nazwiesz amatorskim,a mozesz,bo pracuje na 10m, to i mozesz nim pracowac na CB... jesli spelnia normy.
Kluczem jest tu informacja z UKE : "W konsekwencji powyższego, spełnienie wymogów określonych w ww. rozporządzeniu w zakresie faktycznego nadawania, niezależnie od fabrycznych parametrów urządzenia nadawczo-odbiorczego, uprawnia do wykorzystywania pasma 26,96–27,41 MHz."


"Szanowny Panie,

w odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 26.09.2019 r. za pośrednictwem PUE w sprawie wykorzystania na potrzeby łączności CB radio urządzenia umożliwiającego pracę w szerszym zakresie częstotliwości niż wskazane w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 96), uprzejmie informuję że § 3. 1.5. przedmiotowego Rozporządzenia określa, że
„Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96–27,41 MHz:

a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,

b) z modulacją kątową lub z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „DSB-AM”, lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „SSB-AM”, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika pracującego z modulacją kątową wynosi do 4 W mocy fali nośnej, z DSB-AM wynosi do 4 W mocy fali nośnej, a z SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;”.

W konsekwencji powyższego, spełnienie wymogów określonych w ww. rozporządzeniu w zakresie faktycznego nadawania, niezależnie od fabrycznych parametrów urządzenia nadawczo-odbiorczego, uprawnia do wykorzystywania pasma 26,96–27,41 MHz.

Czyli na urządzeniu powszechnie sprzedawanym jako CB, ale posiadającym możliwość pracy poza w/w zakresem częstotliwości (np. w zakresie 25,61-28,31MHz) można pracować bez pozwolenia w zakresie 26,96 – 27,41 MHz, z modulacją kątową lub z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „DSB-AM”, lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „SSB-AM”, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika pracującego z modulacją kątową wynosi do 4 W mocy fali nośnej, z DSB-AM wynosi do 4 W mocy fali nośnej, a z SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni."


  PRZEJDŹ NA FORUM