Czy to prawda, że można stracić cenny transceiver kf?
    sq5ebm pisze:

      SP8LBK pisze:


      Używania w paśmie CB radia na pasma amatorskie jest nielegalne.


    Błąd!

    oto część odp. z UKE. Analogicznie urządzenie radioamatorskie, spełniające normy, z wykorzystaniem odp. mocy moze pracować w paśmie CB.

    "Na urządzeniu powszechnie sprzedawanym jako CB, ale posiadającym możliwość pracy poza w/w zakresem częstotliwości (np. w zakresie 25,61-28,31MHz) można pracować bez pozwolenia w zakresie 26,96 – 27,41 MHz, z modulacją kątową lub z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „DSB-AM”, lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwaną dalej „SSB-AM”, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika pracującego z modulacją kątową wynosi do 4 W mocy fali nośnej, z DSB-AM wynosi do 4 W mocy fali nośnej, a z SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni."


Przeczytaj sobie na głos fragment tego zdania:
    sq5ebm pisze:

    "Na urządzeniu powszechnie sprzedawanym jako CB, ale posiadającym możliwość pracy poza w/w zakresem częstotliwości (np. w zakresie 25,61-28,31MHz) można pracować bez pozwolenia w zakresie 26,960 do 27,410 MHz

Tu UKE pisze prawdę, bo są w sprzedaży radia CB mające szerszy zakres pracy, wchodzący w zakres pasma amatorskiego 10m. Mimo, to jak pisze UKE możesz na takim radiu pracować tylko w zakresie 26,960 do 27,410 MHz – bo tylko ten zakres częstotliwości jest dopuszczony do użytkowania w Polsce.
Jeśli nadal twierdzisz, że masz rację, to dlaczego w transceiver-ach amatorskich fabrycznie jest blokowany tor TX dla zakresu 11m?
Dlaczego transceiver-y amatorskie nie wyświetlają numerów kanałów CB, tylko częstotliwość?
Podaj mi przynajmniej jeden model transceiver-a amatorskiego, który jest powszechnie sprzedawany jako radio CB?


  PRZEJDŹ NA FORUM