GU74B
Formowanie lampy
Stronka PA0FRI jest bardzo OK. Tam jest jeszcze jedna sprawa - otóż niektóre lampy, w tym GU43B i zdaje się właśnie GU74B mają getter przy anodzie i tę lampę trzeba nagrzać, by getter zaczął czynić swoją powinność. Najpierw wyżarzyć przy chłodzeniu jak na standby, a potem obciążyć przy obniżonym napięciu (ale tak, by odłożyć prawie maksymalną moc na anodzie, zachowując przy tym dopuszczalny zakres prądów katody i siatki) - całość przy nominalnym chłodzeniu.
Podobne pomysły związane z rewitalizacją lamp i ich ogólnie utrzymaniem (zdejmowanie z nadajnika, zasilanie różnym napięciem, w tym odwrotnie podłączanym) stosowano z powodzeniem w Konstantynowie, gdzie wapotrony stopnia końcowego i modulatora osiągały ponad dwukrotnie większą trwałość od podawanej przez producenta i nadal miały akceptowalne parametry.
Bardzo dobre porady w tym zakresie można znaleźć w książce "Eksploatacja i konserwacja stacji nadawczych" W.Jeske, T.Rutkowski, Wydawnictwa Komunikacyjne, 1955, Drukarnia RSW "Prasa" - Stalinogród, od str 218 (Ogólne zasady gospodarki lampowej) do strony 248 (Transport lamp/Sprawozdawczość lampowa) oraz od strony 92 do strony 100 (typowe awarie).


  PRZEJDŹ NA FORUM