Literowanie foniczne
Dyskusja tylko na temat poprawnego literowania
Tego jest przecież mnóstwo, sam kiedyś literowałem Suggar Peter Baker - i korespondenci odbierali to zawsze prawidowo! Nie popieram jednak absolutnie żadnej dowolności i radosnej twórczości, ale znów Ameryka Południowa przykładowo woli Mexico aniżeli Mike. Inni jeszcze używają słowa Manipulador.
Tego typu adaptacji spellingu jest wiele, ale zawsze "po pierwsze primo" - chcemy być bezbłędnie zrozumiani! Unifikacja i normowanie są bezwzględnie potrzebne, ale to nie musi być od razu podstawą do nieporozumień i wydziwiań. Tak uważam, tak też to tłumaczę młodszym adeptom sztuki łączności fonicznych, nakazując zaznaczać na egzaminie takie imiona, jakie są wskazane w odpowiedziach do testów... :-)

Na innym wątku już podawałem inne przykłady i myślę, że nie ma zbytnio o co kruszyć głazów niewzruszalnych. Ktoś mi gdzieś tam niedawno wmawiał, że Cezary to "armiejne" a Celina to cywilne. Literatura klasyczna w tej materii jednak podaje akurat na odwrót. Może Kol. Armand umieści ten skan z historycznego "Podręcznika radiooperatora krótkofalowca" autorstwa SP5AFL, SP5XM i SP5KM i wtedy będziemy może trochę aktualizować to literowanie czy zgłoskowanie na właściwe...

Udanych łączności, bez wielokrotnego powtarzania i literowania serdecznie wszystkim fonistom życzę!
- HekTor


  PRZEJDŹ NA FORUM