Balun Prądowy 1:1
Sposób wykonania
Gdybym miał odpowiedzieć na pierwotnie postawione pytanie, które z wymienionych rozwiązań dławików jest najlepsze to moja odpowiedź brzmi, że zależy od zaistniałego problemu do rozwiązania.
Koszt, ciężar, wartość tłumienia prądu synfazowego (Piotr nazywa go współbieżnym), wartość nominalna prądu, dostępność materiałów, czas na rozwiązanie problemu to tylko kilka aspektów do rozpatrzenia.
Osobiście lubię baluny na rdzeniach toroidalnych ponieważ ich projektowanie jest najbardziej elastyczne. Można dobierać tłumienia (rodzaj materiału), wartości prądów (nasycenie, przekroje), szerokopasmowość (przenikalność a ilość zwojów). Rozpatrując dławiki dla zakresu KF nie jest łatwe uzyskanie szerokopasmowości pokrywającej cały zakres. Dobrze to widać na wykresach G3TXQ.

Należy unikać prądów synfazowych na oplocie fidera antenowego z trzech zasadniczych powodów:
1. Prąd ten deformuje charakterystykę anteny
2. Promieniuje energię wzdłuż kabla (odbiorniki TV sąsiadów)
3. Generuje pole wcz w pomieszczeniu radiostacji
Prąd ten można zmierzyć prostym amperomierzem z sondą na toroidzie nałożonym na fider (toroid może być dzielony dla ułatwienia pomiaru).

Stary techniczny sposób sprawdzenia czy wystepuje potrzeba stosowania dławików prądowych polega na zaciśnięciu dłoni na fiderze antenowym w czasie pomiaru WFS. Jeśli objęcie dłonią zmienia wartość pomiaru WFS to oznacza, że należy je stosować.

Wesołych Świąt.

kazik



  PRZEJDŹ NA FORUM