Antena HWEF - cewka
Rdzeni ferrytowych bym nie używał z jednego powodu: są to jednak spieki ceramiczne, słabo znoszące uderzenia i mogące pęknąć przy zakładaniu/zdejmowaniu anteny. Po za tym cewka powietrzna jest bardziej smukła i łatwiejsza do przeciągania przez gałęzie. I przy odpowiednim wykonaniu będzie lżejsza niż ta oparta na rdzeniu proszkowym czy ferrytowym i bardziej wytrzymała mechanicznie.

Z praktyki własnej nawijania cewek 110uH do End-Fedów:
Do wersji terenowej: rurka PCV biała (kanalizacyjna) o średnicy 40mm, około 94 zw. drutu DNE 1.0 - sama cewka ma 94mm długości. Całość jest w miarę lekka i zwarta i wytrzyma te 100W.
Do wersji bardziej stacjonarnej: rurka jak wyżej, tylko o średnicy 50mm, około 92 zw. drutu DNE 1.6, długość cewki 148mm.

Na mniejsze moce nawijam drutem DNE 0.6 na odpowiednio mniejszych średnicach - 32mm lub 25mm, przy czym ta druga nie jest dostępna w pobliskim OBI jako cienkościenna rurka kanalizacyjna, tylko jako rurka grubościenna do instalacji ciśnieniowych. Dlatego w miarę możliwości unikam nawijania na 25mm, bo wbrew pozorom cewka na takiej średnicy waży więcej niż na rurce 32mm. No i przy zwiększaniu średnicy rurki zmniejsza się nam długość drutu potrzebnego do nawinięcia uzwojenia,a co za tym idzie waga całej cewki.

I jeszcze jedna uwaga: cewki liczone według popularnego mini Ring Core Calculator wychodzą mi niedoszacowane. Licząc w programie cewkę 110uH uzyskiwałem na pomiarach rzeczywistą jej indukcyjność około 104uH. Robiąc cewki do EF różnej wielkości zawsze miałem to samo, dlatego metodą prób i błędów wyszło, że w ww. programie trzeba zadać wartość 124uH, żeby uzyskać rzeczywistą wartość 110uH. Gdzieś potem natknąłem się na info, że wzory według których liczone są cewki powietrzne w tego typu kalkulatorach sprawdzają się w przypadku indukcyjności poniżej 100uH.


  PRZEJDŹ NA FORUM