Zniekształcony sygnał za i PRZED! wzmacniaczem.
    SP4SKN pisze:

    Prąd zerowy tranzystora, proszę o objaśnienie dwóch kolegów którzy "to przytoczyli" jak ustawiać jego wartość...


Prawidłowo powinno się użyć prąd spoczynkowy tranzystorów stopnia końcowego. Ale w potocznej mowie używa się prąd zerowy.

Wartość prądu zerowego dla klasy AB przyjmuje się od 10 do 20 % prądu maksymalnego. I albo jest podany w parametrach wzmacniacza albo sam go określasz.

Zestawiasz układ pomiarowy. Generator sygnału, badany wzmacniacz, trójnik sztuczne obciążenie. W w dodatni przewód zasilania wpinasz amperomierz tak co najmniej 5A. W trójnik wpinasz oscyloskop lub woltomierz w.cz..

Pomiar.
Włączasz zasilanie i odczytujesz wartość prądu. Następnie zwiększasz wysterowanie i obserwujesz co się dzieje na wyjściu. W pewnym momencie mimo wzrostu wysterowania moc wyjściowa nie rośnie . Oznacza to, że wzmacniacz osiągną maksymalną moc wyjściową. Odczytujesz prąd zasilania. Jest to maksymalny prąd pobierany przez wzmacniacz. Wyłączasz generator sterujący. i Obliczasz 10% tej wartości prądu zasilania i na taką wartość ustawiasz prąd spoczynkowy tranzystorów. Ostała ci praktyczna próba. Krzywa dolnej sinusoidy powinna płynnie przechodzić w krzywą górnej sinusoidy.

Zostały ci próby radiowe.

BHP przykryj tranzystory kawałkiem papieru preszpanu lub czegokolwiek bo potrafią całkiem nieźle wybuchać
Dobrze jest stosować zasilacz z szybkim ograniczeniem prądowym.

JAK



  PRZEJDŹ NA FORUM