Problemy maniaków FT8 ...
Witam wszystkich !

Ja do maniaków FT8 nie zaliczam się . Ale moje zainteresowanie UKFem „zmusiły” mnie do pracy również tym modem. Minął dokładnie rok, więc postanowiłem zrobić małe podsumowanie pracy.
Na 144 MHz modem FT8 zrobiłem 390 qso, 94 lokatory używając FT897 i anteny 12 elementów z domu, a z górek pracowałem na 9-ciu lub 11-stu elementach. Wszystkie łączności zrobione na tropo, niektóre z pomocą samolotów. Ani jednej łączności na sporadicu, chociaż słyszałem w tym roku dwukrotnie IN88 i rarytas LN46 Astrachań. Niestety ft8 do sporadica jest mało użyteczna, gdyż wymaga sporo czasu na przeprowadzenie qso i braku konkurencji w kolejce do słyszanej stacji.
Dzięki tej modulacji zrobiłem tylko 3 nowe lokatory (new#) : JO52, KN46(#dxcc) i KO42. Więc nie jest to dużo, ale jak się ma trochę zrobionych lokatorów to nowe nie pojawiają się bez przerwy, trzeba wytrwałości.
Jednak dla stacji które zaczynają zabawę na UKFie to możliwość złapania bakcyla i zrobienia sporej ilości lokatorów. Niektórym operatorom na początku wydaje się że pracują na KFie i stosują zasadę krótko i szybko. Ale na UKFie trzeba czasem sporo czasu aby zaliczyć qso.
Druga sprawa to zdekodowanie stacji odległych np. 1000-1500km wiąże się zazwyczaj z przelatującym na trasie dużym samolotem, więc nie ma zbytnio sensu wołania takiej stacji. Chyba, że ten Super big leci wzdłuż trasy to wtedy jest szansa na qso. Zauważyłem, że przy kiepskiej propagacji pojawiają się sygnały (odbicia) nawet kilku stacji (jeśli pracują) przy przelocie, a później znowu cisza. Zainstalowany AirScout lub inny radar pozwoli nam upewnić się o korelacji pojawiających się sygnałów z przelatującymi samolotami.
W czasach przed FT8 na 2 metrach przez kilkanaście lat mojego UKFowania ruch był tylko w czasie zawodów, roju meteorytowego, kiedy było dobre tropo, sporadic – teraz jest prawie zawsze. PSK Reporter umożliwia podgląd która stacja dekoduje moje cq – to jest duży plus (chociaż niektóre stacje nie mają włączonej funkcji przesyłania info do psk reportera w programie obsługującym FT8).
Część stacji FT8 zaczęła pracować ostatnio również na meteorytach modem msk144. Na początku robi się z nimi ciężko łączności, bo się muszą nauczyć procedur i nabyć wprawy i cierpliwości jak robić to ms qso. Ale po kilku większych rojach meteorytowych i kilkunastu łącznościach wszystko będzie im wiadome, a jakie nowe lokatory będą w logu !!!
Na nowe stacje praca na ft8 również wpływa mobilizująco. W jeden dzień dekoduję stację ze Śląska, wołam i nic , na drugi dzień to samo – albo woła na dookólnej albo nie ma obrotu i odbicia tylko od samolotów. Za tydzień słyszę stację, wołam , odpowiada i sygnał jej wzrasta – ma grabie i to na obrocie – narodził się nowy „prawdziwy” UKFowiec !!! Pasmo 144 na tym zyskało.

Myślę , że w 2020 roku ekspansja FT8 pójdzie wyżej na pasmo 432 MHz . Koledzy szykujcie anteny na 70 cm i RTXy (słyszałem, że wiele nowych 9700 nie „widziało” jeszcze anten z 70 i 23 cm). Pamiętajcie, że słabe tropo na 144 MHz zazwyczaj jest silniejsze na 432 , tylko mało stacji ma zainstalowane anteny 70cm na maszcie.

Wszystkim czytającym sukcesów na UKFie i nie tylko w nadchodzącym 2020 roku życzy Piotrek


  PRZEJDŹ NA FORUM