Yaesu FT1000D Panadapter RTL SDR.
    shutter pisze:


    IF out do podłączenia SDR'a jako panadapter sprawdzi się w nowszych konstrukcjach jak np. FTDX3000. Podejrzewam, że kiedy powstawał FT1000 nawet się nie marzyły się inżynierom takie cuda jak SDR'y i dlatego tam IF out pociągnięty jest zza filtra p.cz. (...)


Witam kolegów,
odnośnie powyższego cytatu powiem tak: no nie bardzo. Ale po kolei. Mam FT1000D i w przeciwieństwie do Tomka - autora wątku - RTL-SDR działa mi jak należy. Pomijając ograniczenie RTL widać całe pasmo a nawet więcej, czyli tyle na ile pozwoli dany filtr pasmowy. A więc sygnał na wyjście IF pobrane jest przed filtrami kwarcowymi, ponadto radio ma to wyjście fabrycznie zbuforowane - właśnie po to, żeby nie obciążać toru odbiornika (i nadajnika zresztą też).

Wracając do cytatu: zgodzę się za to kolegą shutter, że inżynierom od FT1000D takie cuda jak SDR'y nawet się nie marzyły, ale trafili w dziesiątkę, to trzeba im przyznać (aż TAKIE cuda, bo pierwsze panadaptery już istniały). Żeby było konkretnie obrazek z fragmentami schematu FT1000: https://www.sq9z.eu/ft1kd-wyjscie-if.jpg

Jedyne, do czego mogę się "doczepić" jeśli chodzi o współpracę RTL-SDR z radiem jest ciut za niski poziom sygnału IF na wyższych pasmach, trzeba używać maksymalnego wzmocnienia w RTL.

No i na koniec słowo do autora wątku: Tomku, upewnij się że RTL działa Ci prawidłowo podpięty do czegokolwiek innego, np anteny VHF. Jeśli działa a częstotliwość pracy RTL jest z grubsza prawidłowa (RTL nie "rozjeżdża się") sprawdziłbym dokładnie wszystkie kable i połączenia. Być może także wewnątrz TRX-a. A jak sam piszesz, w linkach jest opisane jak montować płytki (przystawki) do FT1000MP a do FT1000D nie - bo do FT1000D nie trzeba aniołek

Pozdrawiam, Marcin


  PRZEJDŹ NA FORUM