Yaesu FT1000D Panadapter RTL SDR.
SDR w roli panadaptera musimy wpiąć za pierwszym mieszaczem, co pozwala na pracę ze stałą częstotliwością i wykorzystuje obwody wejściowe trx'a, takie jak filtry pasmowe czy wzmacniacze/przedwzmacniacze/tłumiki w.cz., a przez filtrem IF, co pozwala obserwowanie pasma ograniczonego w zasadzie tylko wspomnianymi wejściowymi filtrami pasmowymi.

Do FT1000 i do wielu innych trx'ów potrzebny jest moduł w rodzaju wskazanego wcześniej PAT'a (link z montażem jest wyżej). Tak jak wspomniano, jest to wzmacniacz separacyjny z wejściem o wysokiej impedancji, dzięki czemu nie obciąża on toru odbiorczego transceivera i zmienia jego parametrów i punktów pracy. Jak widać w tym modelu wyjście IF do podłączenia panadaptera się nie nadaje, bo jest wyprowadzone za filtrem p.cz.

IF out do podłączenia SDR'a jako panadapter sprawdzi się w nowszych konstrukcjach jak np. FTDX3000. Podejrzewam, że kiedy powstawał FT1000 nawet się nie marzyły się inżynierom takie cuda jak SDR'y i dlatego tam IF out pociągnięty jest zza filtra p.cz.

Kwestia CAT: nie jest konieczne, ale wielce przydatne. Bez CAT i synchronizacji z SDR'em sygnały na paśmie będą oczywiście widoczne, ale trzeba je "gonić" kręcąc gałą VFO. CAT zapewnia nam to, że soft od SDR'a będzie wskazywał nam konkretne częstotliwości, a kliknięcie w wodospad spowoduje przestrojenie się trx'a. Dodatkowo nie trzeba się martwić o przełączanie rodzaju modulacji.

We wspomnianym TS590SG sprawa wygląda trochę inaczej: tam nie ma wyjścia IF, tylko można w menu zaktywować wbudowany spliter sygnału antenowego, który przesyła to co trafia z anteny do trx'a na gniazdo DRV. Wiąże się to ze spadkiem poziomu odbieranego sygnału o 3dB (podział na dwa tory) oraz, tym że SDR jest odpowiedzialny bezpośrednio za odbiór tego, co pokazuje (sygnał w tranceiverze przechodzi tylko przez przełącznik RX/TX i spliter). O ile w przypadku korzystania z IF out w FTDX3000 można wziąć od biedy nawet zwykłego RTL-SDR, bo czarną robotę odwalają obwody wejściowe trx'a i do sdr'a trafia sygnał w miarę mocny i stabilny, to w przypadku TS590SG efekt końcowy będzie zależny w głównej mierze od jakości samego sdr'a. Zaletą takiego podłączenia SDR'a jest to, że może on pracować jako panadapter (CAT się kłania) albo jako drugi niezależny odbiornik, np. do monitorowania innego pasma.


  PRZEJDŹ NA FORUM