Arduino czas zacząć.
Czym się to je?
    sp6ryd pisze:

    Korci by to wszystko wywalić pozostawiając jedynie przekaźniki RF i ich cewki (...)


Ciepło, ciepło.
Proponując zabawę w projektowanie, swoje rozwiązanie oczywiście miałem już gotowe. Naprawdę byłem ciekawy, czy ktoś podejmie temat i zademonstruje konkretne rozwiązanie w postaci np. schematu, choćby półblokowego. Nie miałem do czynienia z arduino, byłaby więc okazja do jakiegoś porównania i ewentualnego przekonania się do głębszego zainteresowania tematem Intrygowało mnie np. jak poradzić sobie z 16 wejściami, na co odpowiedział so5x.
Poniżej schemat mojej koncepcji kontrolera (Black Boxa z poprzedniego schematy blokowego).



Dla przejrzystości schemat zawiera tylko skrajne tory sygnałowe, dla anten nr 1 i 8. Pomiędzy nimi oczywiście znajdują się identyczne układy przekaźników dla pozostałych 6 wejść. Dla drugiego trx-a (Input2 i Output2) schemat jest identyczny. Diody led A1 do A8 wizualnie sygnalizują aktualnie wybraną antenę, natomiast dioda D.PTT sygnalizuje pojawienie się sygnału blokady ptt.

Zalety:
- kontrola styków roboczych przełącznika anten (a nie tylko napięcia na cewce), czyli faktycznego załączenia anteny,
- prostota i przejrzystość,
- minimalny koszt (18 przekaźników – 18 zł, diody ok. 1 zł., ledy 2zł, rezystory 50 gr – w sumie mniej niż 25zł)
- odporność na w.cz.
Wady:
- brak kontroli załączenia więcej niż jednej anteny do trx-a,
- brak kontroli podłączenia tej samej anteny do dwóch tx-ów.
W tym przypadku powyższe wady nie mają znaczenia, gdyż przełącznik antenowy ma zaimplementowaną sprzętową blokadę ewentualnej próby użycia tej samej anteny przez dwa trx-y, a sterownik przełącznika pilnuje wybrania tylko jednej anteny dla każdego trx-a.
Sam temat powstał na skutek przypadków, gdy sterownik przełącznika anten sygnalizował wybranie anteny, ale na skutek niedociśniętej wtyczki przekaźnik antenowy nie wykonał polecenia oraz zamarznięcia przekaźnika przy bardzo niskiej temperaturze.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo

Dodane: oczywiście, diodę przy przekaźniku R9 należy podłączyć odwrotnie - błąd na rysunku.


  PRZEJDŹ NA FORUM