Anteny YAGI według DK7ZB !!!!!
[quote=sp4oiq][quote=sp9nrb]
    sp9fys pisze:

      sp9nrb pisze:


      ...

      Wiercąc otwór 3mm w FI 6 zostaje ci "mięsa" po 1,5 mm na stronę. W rurce fi 12 "mięsa" ci zostanie 4,5 mm

      ....
      ....

      Należy mieć na uwadze na uwadze zjawisko naskórkowości. Prąd w.cz. wnika w materiał na bardzo małą głębokość i rzeczywista rezystancja jest bardzo wysoka. Aby ją obniżyć należy zwiększyć powierzchnię przez którą płynie prąd.

      Dipol półfalowy zachowuje się jak obwód rezonansowy i ma dobroć Q. Ta dobroć powoduje, że prądy płynące w antenie (i napięcia też) są Q razy większe. A prawo zachowania energii jest zachowane przez cos(fi) pomiędzy prądem a napięciem który wynosi 90 st.

      JAK



    Kolego, masz rozeznanie w MMana. Weź pierwszą z brzegu antenę, zamodeluj i zobacz jakie będą różnice w zysku energetycznym w zależności od średnicy elementów. Zapewniam Cię, że minimalne nie warte uwagi.

      sp9nrb pisze:


      Im grubszy element tym bardziej szerokopasmowo pracuje.


    To jest powszechne przekonanie bez znaczenia w technice anten wieloelementowych gdzie wpływ średnicy elementów na to zjawisko jest pomijalny. Wynika to z relatywnie małej smukłości elementów anten ukf.
    Przykład:
    1. Dipol na pasmo 40m - drut fi2mm długość 20m, smukłość 20/2e-3 = 10.000
    2. Element anteny na pasmo 2m. - pręt fi10mm, długość 1m, smukłość 1/10e-3 = 100
    Odsyłam j/w. do MMana.


Specjalnie pominęłam twoje wywody ale coś cie świerzbi. Proponuję książkę Bieńkowskiego Poradnik UKF i tam pod koniec książki jest rozdział poświęcony zjawisku naskórkowości i związanych tam obliczeniach. Usiądź spokojne i spróbuj policzyć. Jeżeli dla aluminium uwzględnisz jeszcze tlenek aluminium lub warstwę anodyzowana a dla miedzi tlenek miedzi lub patynę, głębokość wnikania to po obliczeniu gęstości prądów być może zweryfikujesz swoje zdanie.
Odnośnie smukłości proponuję Anteny KF i UKF od str 116 do 127. Po za tym w antenach wieloelementowych każdy element wpływa ale wibrator najwięcej.
I na koniec czy MMana modeluje problem zjawiska naskórkowości? Obawiam się, że nie. Bo gdyby tak było to potrzeba by było podawać stan powierzchni elementów. Zresztą widziałeś chyba elementy anten nadawczych telewizyjnych? Tam jest całkiem inna myśl budowy anten.

I co z tego, że policzysz zamodelujesz do z dokładnością do .1 mm gdy rozbijesz się o półkę w markecie budowlanym, o normatywne wymiary prętów walcowanych, koszty (srebrzenie elementów), czy korozję (tlenki, siarczki i co kto sobie wymyśli). I z kolei w czym temu koledze pomogliśmy? Czy jest on w stanie pojąć i policzyć zjawisko naskórkowości zrozumieć dlaczego w profesjonalnych Yagach wibrator ma średnicę rzędu centymetrów. I czy na koniec po kilku dniach ambitnych obliczeń nie połamie kalkulatora, pójdzie na piwo i skopiuje 1:1 znalezioną w necie konstrukcje. I będzie tak długo szczęśliwy aż ktoś nie przyniesie jakiegoś miernika i nie zrobi pomiarów.
JAK
[/quote]
Chłopie, wyluzuj i nie twórz na siłę. Odpowiedz na pytania, jak znasz odpowiedz ,lub napisz nie wiem albo przemilcz. Zadałem proste pytania, poparłem linkiem i w tej materii oczekiwałem dyskusji oraz opinii tych co te anteny wykonali!!! Temat zamykam bo za chwilę zaczniesz udowadniać o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.[/quote]

Cóż kolego chciałeś zabrać głos i zabrałeś. Opisałem zależności, odesłałem do literatury przedmiotu ale twoja percepcja się skończyła i zaczęły się inwektywy. Ale nie martw nie ty jeden na tym forum. Jeżeli pytasz się o wykonanie to była 9el wykonana na 432 MHz przemodelowana długością elementów do posiadanych i dostępnych zasobów. Były wykonane dwie 4 el na 432 dla potrzeb łączności z przemiennikiem ale DK7ZB służył jako podstawa do wprowadzenia danych w MManie i późniejszej optymalizacji według posiadanych elementów. Wszystkie anteny chodziły zgodnie z założeniami. Jeżeli antena będzie wisiała stosunkowo nisko, to trzeba ją zoptymalizować na planowaną wysokość powieszenia. Czy ten tekst nie był za trudny?

pomysłwykrzyknik
pan zielony JAK


  PRZEJDŹ NA FORUM