Magnetic Loop za 10zł taki mały żarcik który działa
Antena magnetyczna 40 i 20m
Dawniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia bardziej interesował mnie temat tego typu anten. Warto eksperymentować, z tego, co w międzyczasie się dowiedziałem, jednym z podstawowych problemów jest rezystancja połączeń głównej pętli i kondensatora, która powinna mieć maksymalnie kilka miliomów, im mniej tym lepiej. Nawet, jak zwykły omomierz pokaże 0.000, to wcale nie znaczy, że opór dla w.cz. też jest zerowy. Przy samym odbiorze to nie ma znaczenia, bo robiąc antenę lepiej lub gorzej, odbierasz lepiej lub gorzej zarówno to, co chcesz odebrać, jak i zakłócenia. Ta rezystancja zaczyna mieć znaczenie przy nadawaniu, bo opór połączeń to są straty mocy, a z uwagi na fakt, że ze taka antena może mieć niską sprawność ze swej natury (każdy kalkulator wymiarów pokazuje jej sprawność, która jest tym większa, im większy jest obwód pętli w stosunku do długości fali) myślę, że warto się nad tym pochylić. Połączenie lutowane jest najlepsze w tym przypadku.

    SP2ROB pisze:

    Kondensator dwie puszki lub np to....


Właśnie to jest dobry pomysł, bo robisz kondensator jaki chcesz, a konkretnie o zakresie pojemności obejmującym potrzebny zakres pojemności, to samo dotyczy odstępu między płytkami, który ogranicza maksymalną moc nadajnika. Ale właśnie połączenie "dociskowe" między płytkami a nakrętkami wydaje się być słabym punktem, ale skoro ludzie robią i działa zadowalająco, to można na tym poprzestać.

Jeżeli można podnieść budżet na wykonanie anteny do ok. 150zł, to myślę, że warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem:
Najpierw zrobić kondensator z kawałków blachy i nakrętek czy w podobny sposób niskobudżetowo i empirycznie dobrać pojemność (ilość płytek). Jak już się wie, jak powinien wyglądać kondensator, to można kupić blachę/taśmę miedzianą sprzedawaną na metry, np taką:
https://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/BLACHA0.2CU_300-Blacha-miedziana-miekka-R-tasma-szerokosc-300mm-grubosc-0.2mm-cena-za-1mb/35652
https://gitarownia.pl/product-pol-3898-GPARTS-tasma-miedziana-samoprzylepna-szerokosc-10cm.html

Z dwóch kawałków blachy ukształtujesz dwie strony kondensatora w podobny sposób:


W takim przypadku cały element kondensatora jest z jednego kawałka metalu i to eliminuje problem połączeń między płytkami.

Można to samo próbować zrobić z rury spiro przeciętej wzdłużnie, wyjdzie taniej, ale trudniej ukształtować.


  PRZEJDŹ NA FORUM