Instalacja broadcastingowa FM - prośba o pomoc
Wyjście pomiarowe w TX250 nie służy do pomiaru wielkości mocy. To miejsce do dokonywania podłączenia analizatorów, mierników dewiacji itp.
Wystarczająco dobrym wskaźnikiem jest wskaźnik mocy wyjściowej - i odbitej! - jaki jest zamontowany w samym nadajniku. Pokrętło przy mierniku pozwala na zmianę jego przeznaczenia - moc wyjściowa, odbita, dewiacja i napięcie zasilania.

Nadajnik nie ma zwyczaju produkować harmonicznych:
1. Stopień wyjściowy jest zrobiony w układzie przeciwsobnym i parzystych harmonicznych nie produkuje a nieparzyste są dokładnie tłumione BARDZO DOBRYM wbudowanym filtrem pasmowym na wyjściu nadajnika.
2. Jeżeli nadajnik dawno nie był uruchamiany to przed pierwszym startem należy sprawdzić czy wentylator się kręci (mechanicznie), następnie pokrętło wielkości mocy skręcić na minimum (jest dostepne z przodu nadajnika) i można nadajnik włączyć. Następnie ustawiamy wielkość mocy - na wskaźniku - na około 30W i obserwujemy wielkość mocy odbitej. Jeżeli nic złego się nie dzieje to pozostawić nadajnik w tym stanie przez około pół godziny i potem można dać tyle mocy, ile potrzeba.

Zmiana wysokości anteny - to powinno być w pozwoleniu radiowym. Jakakolwiek zmiana wymaga jego wymiany - info w Oddziale UKE. Podniesienie anteny o kilka metrów przy wysokości rzędu kilkudziesięciu nad ziemia nie ma sensu.

Standardowa i maksymalna wielkość dewiacji nadajnika to 75 kHz. Do ustawiania służą dość skomplikowane przyrządy, jeżeli ich nie masz - a także doświadczenia! - to nawet nie dotykaj pokręteł. Istotnymi parametrami sa także poziom dewiacji pilota 19 kHz - ten powinien wynosić 7,5 kHz ale zalecenia IEC mówią o 6 kHz, poziom podnośnej RDS 57 kHz - tu powinno być 3,25 kHz - ale zalecenia mówią o 3 kHz. Pozostałe parametry ustawia się w koderze i limiterach nadajnika. Oprócz dewiacji UKE ściga także za dBR - (ITU 412) - nie może przekraczać +3 dB.


  PRZEJDŹ NA FORUM