Wzmacniacz mocy HF na lampie 6P42S
te co miałem oddałem do przeróbki chyba do TS a wlóżyłem 6p45C nie było problemu SP7IWO a najpierw przeczytaj/obejrzy schemat to tetroda strumieniowa elektrody tetrody strumieniowej/S3 połączone z katodą -płytki formujące strumień elektronów połączony z katodą naprzeciwko prętów mocujących siatki S1/S2 są przy anodzie...więcej """Lampy elektronowe"""Henela pan zielony pisze także w rozpisce jak wół a jeszcze języka sąsiadów nie zapomniałem.
6P45C też w zasadzie można by konstrukcyjnie powiedzieć ze jest tetrodą strumieniową patrząc na budowę siatek,także ma płytki formującą pracujące za S3 ale one nie są połączone z katodą można to zrobić w trakcie montażu ,elektrody wyprowadzone na cokół.....resztę wszystko kolega GOOGLE podpowie.
zacytuję za GOOGLE

""""""Istotną wadą tetrody jest zachodzenie w niej zjawiska dynatronowego będącego rezultatem emisji wtórnej. Uderzające w anodę elektrony wybijają z niej tak zwane elektrony wtórne. Jeśli napięcie anodowe jest większe od napięcia siatki ekranującej ogół elektronów osiąga anodę. Gdy napięcie na siatce ekranującej jest wyższe niż na anodzie (na przykład z powodu spadku napięcia na obciążeniu obwodu anodowego) część elektronów wtórnych osiąga tę siatkę, powodując zmniejszenie się całkowitego prądu anodowego i powodując zniekształcenie charakterystyki anodowej (występuje na niej obszar ujemnej rezystancji dynamicznej). Może to prowadzić do zniekształceń wzmacnianego sygnału i pasożytniczych oscylacji.

Tetrody strumieniowe (wiązkowe) umożliwiają eliminację tego zjawiska, dzięki specjalnej konstrukcji – obie siatki mają jednakową liczbę zwojów tak ustawionych, że zwoje siatki pierwszej zasłaniają zwoje siatki ekranującej. Powoduje to skupianie elektronów w wiązki (strumienie) w płaszczyźnie pionowej. Skupianie elektronów w płaszczyźnie poziomej zapewniają specjalne płytki połączone z katodą. Zagęszczone w ten sposób strumienie elektronów powodują obniżenie potencjału między siatką ekranującą a anodą podobnie jak w pentodzie w wyniku działania siatki hamującej. Ze względu na dużą pojemność pomiędzy siatką sterującą a anodą (do 1 pF) tetrody strumieniowe nie są stosowane w układach wielkiej częstotliwości.

Tetroda strumieniowa z punktu widzenia liczby elektrod jest pentodą o specyficznej konstrukcji siatki trzeciej (w postaci płytek skupiających strumień elektronów) oraz specyficznym usytuowaniu względem siebie pozostałych siatek. Dlatego niektóre z produkowanych w Europie tetrod strumieniowych były przez niektórych producentów nazywane pentodami. Przykładem takiej lampy jest AL5.

Pierwszą tetrodą strumieniową była lampa 6L6, inne popularne typy tych lamp to 6V6 (wraz z licznymi wersjami, na przykład 6P1P), 807 i liczne lampy stosowane w układach odchylania poziomego telewizorów."""""


  PRZEJDŹ NA FORUM