Problem z pomiarem rdzeni
Ponieważ nanoVNA jak reszta analizatorów ma niską impedancje wyjścia (50 Omów) to podłącz cewkę (na toroidzie) i kondensator szeregowo jak tu . Oczekuj piku w transmisji. Jak napisał NRB nawiń kilka zwoi (zacznij od 10) i daj np. kondensator ~100p, jeśli nie będziesz widział piku to zwiększ kondensator. Dla rdzeni o dużym AL i przeznaczonych bardziej do transformatorów i balunów (np rdzenie 43 i podobne - dla FT37-43 10 zwojów da ~40uH) tłumienie może być na tyle duże że nie zobaczysz ładnego piku na wyższych częstotliwościach - po to właśnie zwiększ kondensator żeby przesunąć rezonans niżej.
Druga wersja układu (z rezystorami - nie muszą być dokładnie takie) da węższy pik, bo impedancja dla obwodu się zmniejszy do ~8 Omów ale też tłumienie będzie na poziomie 20dB.
Dla porównania też proponuje zrobić jakąś cewkę powietrzną o indukcyjności kilka uH - dla porównania dobroci różnych rdzeni. Albo przynajmniej na jakimś rdzeniu o dużej dobroci typu T50-6, T50-7 (ewentualnie inne które mają napisane że "for highest Q and lowest core loss" http://toroids.info/FT140-43.php)


  PRZEJDŹ NA FORUM