Zakłócenia, co to może być ?
Do pierwszej grupy zakłóceń należy zaliczyć harmoniczne częstotliwości fal krótkich docierających wprost na wejście odbiornika radiofonicznego, np. druga harmoniczna pasma 3,5MHz może powodować zakłócenia w paśmie 41 m lub piąta harmoniczna w paśmie 16m. Podczas analizy sygnałów zakłócających należy również uwzględnić sygnały lustrzane odbiornika radiofonicznego odległe od częstotliwości wejściowej o podwójną wartość częstotliwości pośredniej. Dla spotykanych częstotliwości pośrednich 455 lub 465kHz ich częstotliwość lustrzana będzie przesunięta o 910 lub 930kHz. Z tej prostej przyczyny trzecia harmoniczna z 3,5MHz może wywołać zakłócenia w odbiorze radiowym w paśmie 31 lub 25m.
Innym przykładem może być tutaj przypadek, kiedy w nadajniku o częstotliwości 144MHz, uzyskanej z podwajacza częstotliwości, sygnał 72MHz powoduje zakłócenia pasma FM - OIRT oraz w 11 kanale telewizyjnym.
W drugiej grupie zakłóceń chodzi o modulację skrośną występującą na wejściu odbiornika radiofonicznego lub mieszanie sygnału stacji amatorskiej z harmonicznymi oscylatora odbiornika radiofonicznego. W wyniku takiego mieszania może wystąpić sygnał różnicowy, leżący w zakresie częstotliwości pośredniej odbiornika.
W bliskim sąsiedztwie nadajnika amatorskiego, na skutek oddziaływania silnego pola w.cz., może wystąpić powstanie na nieliniowej części charakterystyki elementu wejściowego (podobnie jak w diodzie) demodulacji sygnału, który następnie powoduje wystąpienie odbioru sygnałów niepożądanych, czyli zakłóceń wymienionych w grupie trzeciej.
Specyficznym rodzajem zakłóceń, szczególnie występujących w starego typu odbiorników telewizyjnych, bardzo wrażliwych na wahania napięcia sieci, może być zrywanie obrazu lub inne jego zmiany wywołane modulacją napięcia sieci podczas pracy nadajnika telegraficznego. Przypadek taki może wystąpić przy sieci przeciążonej w rytm kluczowania nadajnika.
Wyeliminowanie wielu zakłóceń pochodzących od nadajnika amatorskiego można osiągnąć poprzez właściwą instalację antenową, zarówno u krótkofalowca, jak i odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Podstawowym warunkiem wyeliminowania wpływu oddziaływania anten jest odsunięcie ich jak najdalej od siebie (często jest to kłopotliwe czy niemożliwe, szczególnie w wielopiętrowych domach).
Jedną z metod na wyeliminowanie częstotliwości harmonicznych oraz ich różnych kombinacji jest zastosowanie filtru dolnoprzepustowego na wyjściu nadajnika amatorskiego lub filtru górnoprzepustowego na wejściu odbiornika telewizyjnego.
Oczywiście można stosować inne filtry KF, w których następuje tłumienie sygnału dla częstotliwości leżących powyżej 30MHz. W przypadku filtru na pasmo 2m najlepiej stosować filtr pasmowoprzepustowy 140...150MHz lub dolnoprzepustowy, o tłumieniu powyżej 150MHz.
Gdybys chcial taki filtr to moglbym ci uzyczyc. Mysle ze choc troche rozwialem twoje watpliwosci.
Pozdrawiam


  PRZEJDŹ NA FORUM