Transceiver 3-30MHz 10W za 109$
Hej.
Jaki czas temu zamówiłem i otrzymałem ten zestaw.
Początkowo uruchomiłem płytkę "na kolanie", ale nie byłem zadowolony, wiec przeleżało się nieco.
Moc była mała a odbiornik głuchy.

Po prawidłowym skalibrowaniu i dobraniu częstotliwości BFO - jest taka funkcja w ustawieniach, radio ruszyło.
Włożyłem w typową obudowę E-167 - są dostępne na Allegro - 32 zł z przesyłką.
Wymaga to wywiercenia okrągłych otworów na gniazda i pokrętła - prosta sprawa i prostokątnego okienka na wyświetlacz - to już trudniej. Obudowa jest ze stalowej blachy i już pomalowana co utrudnia zadanie, ale skorzystałem z nowo zakupionej i zbudowanej frezarki CNC3 1830 Pro. Poradziła sobie z precyzyjnym wyfrezowaniem płyty czołowej w tek stalowej blaszce, choć wydawane dźwięki były dość niepokojące wesoły smutny.

Zrobiłem kilka QSO na 3.5, 7 i 14 MHz.
Zalety: działa na wszystkich pasmach, a właściwie w całym zakresie od 2-30MHz Rx / Tx zgodnie z opisem.
Moc - zależy od pasma i anteny. Potrafi być nawet 20W, ale też tylko 5W tak mam na 7 MHz. Jak podepnę GP7DX to jest nawet 18W a jak dipol to tylko 5W, też na sztucznym obciążeniu 50 om na 40m 5W ale na 80M - 16W.
Słaby wzmacniacz m.cz. właściwie słuchawkowy, ale głośność się zwiększa gdy głośnik / słuchawki są niskomowe.
Nie mam pod ręką głośnika 4 omy, ale znalazłem za parę złotych na ebay małe podłużne głośniki 8 omowe. Włożę do obudowy dwa i połączę równolegle.

Dużą wadą jest brak automatyki, co w kontekście słuchawkowego m. cz może dawać mocno po uszach.
Mierzyłem czułość generatorem. Profesjonalnym. Słychać wyraźnie powyżej szumów 0.2 uV w całym zakresie. 0.1 uV nieco powyżej szumów własnych.
Gdyby wzmacniacz m cz miał większe wzmocnienie, słychać by było takie sygnały z powodzeniem, tak że nad torem m.cz można by popracować. Może nawet jakiś przedwzmacniacz z automatyką.

To samo tor mikrofonowy nadajnika. Przydała by się kompresja, bo w szczytach potrafi być 20W, ale średnia moc - 2-3W. Miałem w szpargałach mikrofon do CB - TM-tech. Próbowałem różne, ale ten daje największe wysterowanie.
Zwykły elektret.
Zawarta w zestawie wkładka elektretowa jest niezła, ale chyba trzeba ję wsadzić do jakiejś obudowy.
Próbowałem zewnętrzny mikrofon od Baofenga, ale daje zbyt mało wysokich tonów.

Telegrafia - działa - moc 5-20W w zależności od pasma i anteny. Bardzo źle działa BK. Potrafi zgubić całą kropkę, szczególnie przy pracy z zewnętrznym kluczem. Nieco lepiej przy wykorzystaniu wewnętrznego klucza elektronicznego. Nioe był by to problem, gdyby można było ręcznie starować PTT. Niestety gdy przełączy się ręcznie na nadawanie i nadaje się kluczem, to słychać podsłuch że radio nadaje, ale moc nie wychodzi - taka zmyła.
To do poprawienia w oprogramowaniu.
Odbiornik ma pasmo dla SSB, niema filtru telegraficznego, ale zastosowany 8 kwarcowy filtr drabinkowy jest dość skuteczny, ale pasmo właściwe dla ssb a nie cw.
Nadawałem bez skrzynki antenowej i stopnień końcowy się tego nie boi. Dwa tanie mosfety nchyba IRF 510 w końcówce w układzie przeciwsobnym. Mam takie same w PA co daje kilkadziesiąt watów na wyjściu, a tu wysterowane tylko do 5-20W, więc zapas mocy ogranicza do minimum niebezpieczeństwo uszkodzenia PA. A jeśli nawet to zastosowano tanie tranzystory.

Radio pobiera przy odbiorze 160 - 200 mA. Przy nadawaniu w szczytach lub na CW do 2.5A (12.5V).
Zasilałem 13.8V - działa i się nic nie uszkodziło, choć specyfikacja podaje 12V napięcie zasilania.

Za te pieniądze 129$ za wielopasmowe radio (elektronika) zmontowane i sprzętowo zestrojone, zestaw warty zachodu, ale wymaga nieco poprawek sprzętowych jak i w oprogramowaniu.

Podobno jest jakieś forum gdzie są recepty na niedomagania i rozbudowy funkcjonalności.



  PRZEJDŹ NA FORUM