Yaesu FT-3DE
  SQ5SKB pisze:

  Konrad... To tylko radio a budzi u Ciebie takie emocje... ,)

   sp4xkb pisze:

   Super! zaje....ty badziew japoński! dzisiaj zsunęła się gumowa obudowa anteny! no i pięknie widać jej super tajną technologię! nic tylko kopiować. Foto pójdzie do Yaesu z odpowiednim opisem.


  Nie histeryzuj. Czego się tam spodziewałeś? Reaktora pędzonego ciemną materią? ,)
  Mi też się rozkleiła. Miałem ich już kilka tych kocich ogonów z okazji posiadania innych ręczniaków Yaesu i pierwszy raz widzę tak tandetnie wykonaną.
  Będę reklamował.

   sp4xkb pisze:


   Nie chodzi o to żeby płacić. Stać mnie. Ale to jakaś świńska polityka Yaesu aby wypuszczać radio bez własnego softu!


  Nie ma czego żałować. Oryginalny Soft Yaesu zawsze był problematyczny, bodajże tylko przy FTM-400 nie kupiłem od RT Systems.
  Miło by było dostać funkcjonalne oprogramowanie w cenie radia, ale u innych producentów wiele lepiej chyba nie jest?

  A tak w temacie Twoich pozostałych uwag do radia:

   sp4xkb pisze:


   Zamiast pisać o różnicach pimiędzy Ft2 bo i tak tego radia nie miałem, mam wiele uwag co do konstrukcji tego radia i jego działania.
   Nie opisuje tu funkcjonalności WiresX, APRS czy innch.


  A może by warto aby zachować obiektywizm wypowiedzi? APRS na przykład - próżno szukać w chińskich radiach takiej funkcjonalności. Dla mnie akurat istotna rzecz...

   sp4xkb pisze:


   1/ bardzo kiepska jakość audio, obcięte dolne pasmo i podbite górne co uwydatnia tło szumowe w emisji C4FM. Mamy 2019 rok i naprawdę w najtańszych chińskich urządzeniach jest o niebo lepsze. Żenada.


  Czy ja wiem... Dla mnie modulacja z tych dmr-owych radii to jakby żywcem koguta z piór obdzierali. Ile osób tyle opinii.

   sp4xkb pisze:


   2/ Wyświetlacz dostaje jakby wypalonych pikseli ( widać na samym dole prześwietlony napis MODE w prawym dolnym rogu jak np połączymy się z jakim reflektorem i zniknie wirtualny przycisk MODE).


  Odświeżanie nie jest wystarczająco szybkie, może to i lepiej - procesor się bardziej nudzi. wesoły

   sp4xkb pisze:


   3/ otwór mikrofonu jest w takim miejscu że ktoś z długimi palcami małym palcem może sobie go zasłonić.


  Że się tak zapytam... A klips od baterii nie uwiera? ,P

   sp4xkb pisze:


   4/ radio przy nagrywaniu na kartę nie rozróżnia co ma nagrywać, wystarczy że na kanale gdzie słuchamy C4FM pojawi się jakaś nośna np analogowa to nagrywa ciszę.
   5/ tragiczna jakość nagrywania.


  Czymś to musi być wyzwalane, jak jest u innych? Rozróżnia sygnał cyfrowy od analogowego? Nie używam tej funkcjonalności więc tutaj się nie wypowiem.

   sp4xkb pisze:


   6/ w słuchawce BT czy podłączonej kablem słychać jakieś śmieci cyfrowe pracy radia.


  Czyli to nie jest tylko ułomność mojej słuchawki. To mnie drażni bowiem bluetooth był chyba główną przyczyną mojej przesiadki z FT-2D.
  Napisz jeszcze dla porządku z jakimi zestawami testowałeś.

   sp4xkb pisze:


   7/ Krótkie naciśniecie DISP wyświetla kompas ale aby to wyłączyć trzeba znów nacisnąć DISP zamiast BACK gdzie przy wejściu do MENU obowiązuje już BACK przy wychodzeniu.
   8/ przy obsłudze MENU można oczywiście używać dotyku wyświetlacza lub pokrętła i przycisku DISP aby wejść w daną funkcję. Niestety w kilku miejscach użycie DISP wyświetla kompas.
   9/ brak możliwości włączania podświetlania wyświetlacza podczas odbioru stacji. W skanerze to działa. powoduje to też że jeżeli chcemy podglądnąć w cyfrze jaka stacja ostatnio była aktywna załączając podświetlenie przyciskiem BACK czyści się wyświetlacz. Naciśnięcie innego przycisku powoduje od razu wejście do określonej funkcji. Powinni zrobić że pierwsze naciśniecie jakiegoś przycisku włącza podświetlanie.
   10/ stała bolączka ręczniaków Yaesu to ostrzeganie o niskim stanie baterii. Jak już ostrzega to naciśnięcie PTT wyłącza radio i już go nie włączysz zamiast zrobić blokadę nadawania jak to ma miejsce nawet już w chińskich radiach.


  Temat rzeka. Nielogiczność obsługi to już chyba znak firmowy Yaesu. U mnie to kolejne radio tej marki więc przyzwyczajenie robi swoje, ale jeśli ktoś pierwszy raz ma do czynienia z filozofią inżynierów Yaesu - współczuję drogi przez mękę.... ,)

   sp4xkb pisze:


   11/ Ładowanie przez kabel masakra, 10 godzin i to koniecznie musisz radio wyłączyć. Smartfony z większymi bateriami ładują się szybciej i przy włączonym urządzeniu.


  Taaaak... Podstawka nieodzowna. Można dodać jeszcze że wtyk się grzeje przez co cierpi guma na zaślepce. A ta jest wyraźnie cieńsza (guma) niż w FT2D czy FT1D.

   sp4xkb pisze:


   12/ radio czasami nie potrafiło wgrać backupu, które samo zrobiło z karty SD. Testowałem na trzech kartach.


  U mnie działa... Dwie karty różnych producentów, wielokrotne wgrywanie. Co o niczym jeszcze nie świadczy, zobaczymy z czasem czy inni będą mieli problemy.

   sp4xkb pisze:


   13/ czcionka MENU jaki opisów wygląda jak z czasów komputerów ATARI.


  Mi tam pasuje. Stylowa jest ,) I procesor może się zająć bardziej konstruktywnymi rzeczami niż renderowaniem kolorowych grafik jak w chińczykach.

   sp4xkb pisze:


   14/ jakieś dziwne gniazdo data typu COMBO, zamiast USB do wszystkiego a nie tylko do prymitywnego wgrywania firmware.


  Ono potrafi więcej... Ale już pewnie wiesz wesoły

   sp4xkb pisze:


   15/ do tego sporo nie logicznej obsługi funkcji.


  Poza układem menu i klawiszologią?

   sp4xkb pisze:


   Generalnie wiele z tych problemów da się usunąć przez firmware, ale niestety nie tor głośnika który ma bardzo złe warunki akustyczne w obudowie. Wystarczy podczas odbioru otworzyć gumkę dostępu do słuchawek i zasilania a usłyszymy różnicę w pracy głośnika. Radio wygląda fajnie i nowocześnie ale soft niestety nie. Miejmy tylko nadzieję że błędy zostaną usunięte a tor audio skorygowany trochę przez DSP radia.


  Odporność na wodę niestety czymś trzeba okupić. Głośnik i tor audio nie jest tragiczny, w poprzednich modelach było gorzej, zwłaszcza jeśli o głośność chodzi. Też liczę na aktualizację oprogramowania, jednak zmian w strukturze menu bym się nie spodziewał.

  Dorzucę jeszcze jedną łyżkę dziegciu do tej beczki - dzisiaj moje FT3D postanowiło zacząć żyć własnym życiem. Rzucone na fotel w samochodzie postanowiło sobie ponadawać bez mojego udziału - w pewnym momencie znalazłem je w tym stanie. Nie wiem ile czasu nadawało i gdzie (na jednym VFO mój hotspot w bagażniku, na drugim APRS - pierwsze jako aktywne ale na dashboardzie u ACQ nie widać żebym nadawał), w każdym razie zagrzało się setnie.


Żadne emocje! to tylko moja ocena jakości wykonania, która niestety przez pewnie dekadę a może więcej nie zmienia się. A jeżeli widzisz to inaczej to spoko nie mam zamiaru Ciebie odwodzić ot tego. Nie będę opisywał funkcjonalności i wodotrysków, to co może a czego nie może APRS oraz porównywać DMR do C4FM bo to w tym wypadku nie ma znaczenia. Tak samo można opisywać Porche i Dacię ale nie można ich porównywać ze sobą. To jest inny rodzaj transmisji cyfrowej, celowo nie piszę modulacji i tyle. Więc antenę sobie skleję i nie będę się spuszczał nad tym czy mi ją wymienią czy nie. Co chodzi o moja własną ocenę jakości audio to wybacz ale trochę jeszcze słuchu muzyczno-realizatorskiego zostało i potrafię odróżnić np szum różowy od białego.


  PRZEJDŹ NA FORUM