Projekt Anteny typu delta
    sp7ivo pisze:

      SP3ANL pisze:


      Co do dopasowania, to przewód 75om tak naprawdę powinien mieć długość falową 1/4l + n * 1/2l, gdzie n jest liczbą naturalną. (...)Jeżeli znajdziesz długość, która spełnia wzór we wszystkich pasmach, które chcesz mieć, to będzie można zastosować jeden przewód dopasowujący i jedna linię zasilającą.


    Niestety, taka kombinacja zadziała tylko i wyłącznie dla 7MHz i 21MHz, tzn. transformator ćwierćfalowy z pasma 7MHz będzie również transformatorem ćwierćfalowym w paśmie 21MHz (ale nie odwrotnie). Ewentualnie w pewnym przybliżeniu dla 3,5 i 10MHz. Każda inna kombinacja jest niemożliwa dla pasm będących parzystymi harmonicznymi. Odcinek ćwierćfalowy staje się dla kolejnej parzystej harmonicznej odcinkiem półfalowym i nie istnieje taka wartość "n", która spełniałaby cytowany wyżej wzór.
    Bogusław sp7ivo


Nie robiłem żadnych obliczeń, ale faktycznie, nie istnieje wartość n, która pasuje dla 14 i 21 MHz. Jak się domyślam, antena po zestrojeniu ma mieć rezystancję w przybliżeniu 100om przy reaktancji bliskiej 0om i temu ma służyć ten odcinek. Moim zdaniem, można z tego wybrnąć na dwa sposoby:
1. Dobrać doświadczalnie taką długość odcinka, żeby "mniej więcej" pasował dla potrzebnych pasm, czyli przykładowo dla 14MHz będzie trochę za krótki, a dla pasma 21MHz trochę za długi. Taki odcinek przetransformuje do jakiejś rezystancji z reaktancją, ale jak SWR będzie maksymalnie 1.5, to będzie to do przyjęcia.
2. Zamiast przewodu koncentrycznego zastosować balun 1:2 (nie 1:4), powinien transformować na dowolnej częstotliwości.


  PRZEJDŹ NA FORUM