BudŸetowy maszt ok. 20m
Boguslaw, to jest prawda co napisales ale trzeba rozgraniczyc tematy.
Maszt stalowy z antena na szczycie, ktory kolega bedzie zmuszony co jakis czas polozyc. I maszt-promiennik, wykonany najczesciej z aluminium lub dural-u. Nie stawialem nigdy masztu stalowego o wys. 20m ale takie cos jak u ciebie tak
w identycznej konfiguracji czyli maszt pomocniczy, bloczki itp. Juz maszt duraulminiowy 20-25m nie jest taki super lekki a co dopiero z rur stalowych... Nie jestem specjalista od konstrukcji ale o ile taki promiennik z duralu mozna jeszcze odciagac za pomoca linek z tworzywa (o odpowiedniej wytrzymalosci) to przy stali nie bedzie miejsca na tego typu kompromisy.
Porzadne liny, porzadne kotwy, sruby i caly osprzet niezbedny do postawienia. Dlatego nie mozna zalozyc ze maszt tego typu to bedzie rozwiazanie "budzetowe" bo rury sa tanie. Do tego dochodzi uperdliwosc w eksploatacji, bo kazde polozenie i pozniejsza pionizacje trzeba bardzo dobrze przygotowac inaczej to sie polozy jak domek z kart...

Zdjecia od Krzysztofa pokazuja czesc szczytowa ale ona nie jest stalowa ?
Poza tym widzicie na zdjeciu - ku przestrodze co sie stalo z tym masztem a bylo to zrobione raczej porzadnie. Odciagi, odciagi i jeszcze raz odciagi wesoły

PRZEJD NA FORUM