Budźetowy maszt ok. 20m
  sp9nrb pisze:

   SP2LIG pisze:

   Cyt " Po za tym nie możesz użyć rur wodociągowych ze szwem a konstrukcyjne - bezszwowe. I jeżeli masz coś zamiar spawać, to muszą to być rury czarne bo ocynkowane są niespawalne. " koniec cytatu.


   Słuszna uwaga, rury wodociągowe ze szwem białe można użyć na krótki maszt, max fi 1" i tylko do lekkiej anteny. W przeciwnym razie na szwie się rozlezie i będzie total be.

   Oczywiście rury wodociągowe są spawalne elektrycznie jak i gazowo. Jeżeli twierdzisz inaczej to nie masz stosownej wiedzy i tym bardziej stosownej praktyki. No cóż nie wszyscy muszą taką wiedzę i praktykę posiadać.
   ________________
   Greg SP2LIG

   P.S. Idea założyciela wątku dot tego co wyżej jest raczej a nawet totalnie błędna.


  Pytasz się o praktykę. To ci odpowiem. W czasach kiedy byłem chojrakiem i naładowany wiedzą teoretyczną przyszło pospawać zbiornik ocynkowany. Fachowiec odpuścił, bo próba szczelności nie wyszła. I wtedy ja chciałem się popisać. Efekt taki jak fachowiec. Opinia - młody i niedoświadczony. A teraz do rzeczy. Konstrukcje stalowe spawa się przed cynkowaniem. Ponieważ cynk powoduje, że spoina nie ma swoich parametrów. Owszem, wszystko można. Można np. cały cynk wytrawić lub zeszliować ale nie masz nigdy pewności. Masz możliwości badania spoin ultradźwiękami lub rentgenem? Masz możliwość wykonania prób wytrzymałościowych. Co z odpornością na korozję, gdy tlenki cynku zaczną rozrabiać. A może chcesz opalać cynk. Proszę bardzo, tylko czy przegrzanie materiału rur nie spowoduje spadku wytrzymałości. Kolejna sprawa, kto to będzie spawał? Facet z uprawnieniami, czy pan Kazio. Zresztą kolega sq9ade wyraźnie napisał o odpowiedzialności za słowo.
  JAK
Przyjacielu, w dalszym ciągu jesteś cyt" naładowany wiedzą teoretyczną " koniec cytatu, praktyka raczej mierna lub może zero. Nie mam zamiaru wytykać Tobie braku wiedzy i praktyki ani dalej wymieniać z Tobą poglądy w/w temacie. Niech każdy pozostanie przy swoim.
Ty napisałeś że nie można a ja napisałem że można. Gdybym tego wielokrotnie nie robił to bym napisał może podobnie tak jak Ty.
"Autorytet" który wymieniłeś w ostatnim zdaniu jest dla mnie kompletnym zerem, szczególnie w kontekście odpowiedzialności za słowo.
Miłego dnia.
________________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM