Xiegu G90 Transceiver KF Unboxing Test Porównanie Pierwsze łączności
Nie taki skośny jak na zdjęciu....
Moich kilka uwag w sprawie pracy G90 na cyfrówce:
1) jeśli pracujesz emisjami cyfrowymi, wyłącz kompresor dynamiki. W G90 jest on wręcz nadmiernie skuteczny. Na filmie jest dobrze, jest wyłączony.

2) przesterowanie powoduje śmieci, zatem trzeba dobrać poziom wysterowania. Regulujesz poziom wychodzący z komputera tak, by już zaczynała się zmniejszać moc wyjściowa i kazde dalsze zmniejszenie głośności powodowało dalszy jej spadek. W wielu fabrycznych transceiverach do tego służy wskaźnik ALC. W G90 ostatni czerwony segment nie powinien się zapalać. Na filmie G90 jest wysterowany pod korek.

3) G90 oddaje czysty sygnał FT8 do około 15W mocy. Powyżej pojawiają się zakłócenia. Podobnie zachowuje się FT891, FT857, FT450 czy FT100, tam maksymalna moc czystego sygnału to około 40-50W. Dla FT817 jest to 4W. Należy zredukować moc zarówno poprzez zmniejszenie wysterowania, jak i przez regulację mocy w TRX. Niestety na filmie TRX jest wysterowany pod korek i uważam, że to nie jest dobrze.

4) Jeśli korzystasz z zewnętrznego wzmacniacza mocy, należy koniecznie pilnować, by nie był on przesterowany. Z mojego doświadczenia HLA300 (i być może także HLA150, ale tego wzmacniacza nie miałem na stole pomiarowym) pracuje najlepiej do około 10W wysterowania. Jedyny wyjątek, w którym można go wysterować do maksimum bez utraty jakości sygnału to telegrafia. Wtedy HLA300plus (zasilanie 14,5V, SWR lepszy niż 1:1.3, zasilanie musi być sztywne) oddaje na 80m około 400W. Moc sterująca w moim egzemplarzu to około 14W. Prąd zasilania wzmacniacza jest wtedy na tyle duży, że klęka większość tanich impulsówek.

5) Świetne efekty daje użycie wąskich nastaw filtru pasmowego. Jeśli potrzebujesz naprawdę wąskiego odbioru, możesz posłużyć się odbiorem na CW w VFO B, przesuwając częstotliwość na wyświetlaczu o wysokość tonu CW (u mnie 800Hz), a następnie przycinając pasmo do nawet 200Hz. Wtedy programujesz split między A/B - nadajesz na A (USB), odbierasz na B (CW wąsko) z odpowiednim przesunięciem częstotliwości, by słyszeć ten sam sygnał o tej samej wysokości dźwięku. W ten sposób wyciągniesz słabiutki sygnał mimo obecności innych, znacznie silniejszych. Filtry w G90 są naprawdę niezłe.

6) Przy nadawaniu FT8 lub BPSK, o wiele lepiej ustawić małą moc sterującą (rzędu 5-10W) i radykalnie zmniejszyć wysterowanie, a następnie z tej zredukowanej mocy pogonić wzmacniacz. Uzyskujemy wtedy od 50 do 200W czystego sygnału - nikt nie będzie narzekał na zakłócenia. Robiłem taką próbę sterując z 15W całkiem porządny wzmacniacz lampowy, który przy takim małym wysterowaniu oddawał na 20m około 500W. Sygnał odsłuchiwany na sztucznym obciążeniu był dobry, dlatego w następnym kroku dołączyliśmy normalną antenę, skierowaną na USA.

7) do pracy na cyfrówkach można wykorzystać złącze akcesoriów (mini DIN, opisane w dokumentacji). Podawany tam sygnał omija kawałek toru mikrofonowego i dzięki temu ma mniej zakłóceń na wyjściu. Poziom sygnału na wejściu i wyjściu można regulować w menu radia. Działa lepiej niż port akcesoriów w FT817/857/100, bo w g90 nie trzeba włączać digi, by nadawać na cyfrówce.

Przy okazji znalazłem błąd w oprogramowaniu g90 (kolejny, jeden z kilkunastu). Jeśli masz ton telegraficzny ustawiony na 700Hz i zaczniesz przycinać pasmo z prawej strony, to po przekroczeniu 800Hz w dół pasmo staje się bardzo szerokie (wbrew temu, co wyświetla wskaźnik pasma! Zamiast 100Hz możesz mieć sporo ponad 500Hz).


  PRZEJDŹ NA FORUM