"Arkusz Dionizego"
Zgłoszenie instalacji antenowej
Witam,
trafiłem przypadkowo na to forum i zobaczyłem, że jest mowa o mnie. Zauważyłem również, że jest kilka wątków na ten sam lub prawie ten sam temat. Nie wiem, czy jest to dobrze. Dużo energii idzie w Internet zamiast w eter.
Arkusz obliczeniowy nie jest obowiązkowy i nie jest zaakceptowany przez MŚ. Tak sie raczej, chyba nigdy nie stanie. Oczywiście taka próba była poczyniona na spotkaniu z p. Ministrem Ś. ale jest bardzo poważny powód przeciwko temu aby mógł być on oficjalnym dokumentem MŚ. Nie chcę dalej tego tematu rozwijać.
Tak jak zostało juz tutaj napisane. Arkusz został opracowany dla mich własnych potrzeb i został przekazany następnie do wykorzystania przez PZK. Figuruje na nim wyraźny napis Formularz Polskiego Związku Krótkofalowców i jeżeli komuś to nie przeszkadza. Nie robię z tego arkusza żadnego tabu i staram się pomagać wszystkim co takiej pomocy potrzebują i nie pytam nikogo o fakt przynależności do PZK. Chociaż sam jestem członkiem PZK od 1972 r. i podporządkowuję się pod decyzje własnej organizacji. Pierwsze wersje arkusza były i są dostępne bez ograniczenia na stronie mojego oddziału SOT. Na stronie PZK jest ostatnia wersja. Szykowana jest kolejna, dopasowana do ostatniej wersji rozporządzenia, ale ukaże się ona dopiero za jakiś czas.
Niestety, na pewno wszystkim nie będę mógł pomóc. Dlatego odbyło się szkolenie w Warszawie i w prawie każdym oddziale PZK są aktualnie Koledzy wiedzący prawie wszystko co powinni wiedzieć aby pomóc innym Kolegom.
Mam sygnały, że wielu nie potrafi poradzić sobie z arkuszem. Mnie się wydaje on bardzo prosty. Ostatnia wersja jest jest już trochę intuicyjna i wskazuje błędy lub prawidłową drogę postępowania.
Czy potrzeba robić zgłoszenia ? Nie chcę się powtarzać. Odsyłam do wyjaśnienia na stronie PZK oraz do ŚR. W tych dwóch informacjach jest wyjaśnione czy potrzeba, czy nie. Decyzje oczywiście każdy podejmuje sam.
Zwracam jednak uwagę na fakt, że zaczynamy zabawę nie z 15 W mocy nadajników ale 15 W mocy EIRP. Można z grubsza przyjąć, że 15 W EIRP osiąga się już przy 20 mW !!! mocy nadajnika z anteną paraboliczną. Stacje CB też mogą podlegać wymaganiom POŚ. Wszystko zależy od anteny i jeszcze od kilku innych parametrów. I wcale to nie znaczy, że musimy pracować QRPP. Można pracować również spokojnie mocą 1500 W PEP co może dać np. 10 KW EIRP i tez być w zgodzie z POŚ. Wszystko zależy od umiejscowienia anten.
Temat ten jest bardzo obszerny. Dlatego najczęściej staram się odpowiadać na konkretne pytania aby się ciągle nie powtarzać.
Dodatkowy temat to prawo budowlane i wymagania z nim związane w powiązaniu z POŚ.
Ale na tym zakończę.
Dionizy