Zabezpieczenie anteny przed piorunem
HekTor
"Wytłumaczono mi jednak, że lepiej i bezpieczniej jest kabla doprowadzającego do anteny nie uziemiać!. To ma jakieś racjonalne uzasadnienie.
Powstaje bowiem sytuacja, że wierzchołek anteny prętowej staje się najwyżej wystawionym punktem instalacji odgromowej i przejmuje funkcje odprowadzenia energii w przypadku bezpośredniego trafienia wyładowania burzowego. A czasem smukły DIAMOND może tego nie wytrzymać!
"


Rozróżniamy dwa typy instalacji odgromowych:
Zewnętrzną instalację odgromową – tworzy siatka tzw. zwodów poziomych i pionowych wraz z przewodami odprowadzającymi do ziemi i uziemiaczami, której zadaniem jest odprowadzenie ładunków nad budynkiem w celu zmniejszenia możliwości powstania kanału plazmowego oraz prądu piorunowego (do planowanej wartości prądu) od miejsca uderzenia do ziemi.
Druga to wewnętrzna instalacja odgromowa, którą stanowi instalacja przeciwprzepięciowa wraz z szyną ekwipotencjalną (wyrównującą potencjały pomiędzy poszczególnymi instalacjami domowymi np. wodociąg, gazociąg). Zadaniem takiej instalacji jest ograniczenie poziomu przepięć występujących w instalacji i dochodzących do odbiorników.

Jeśli więc wystawisz ponad istniejącą instalację wyższy punkt, który nie będzie miał potencjału ziemi - to po prostu ściągniesz pioruny poprzez ułatwienie dla natury w zbudowaniu kanału plazmowego!

Zdecydowanie zalecam aby wszystkie anteny były elektrycznie zwarte do ziemi.

Uziemione wysokie punkty zmniejszają ryzyko uderzenia pioruna poprze odprowadzanie do ziemi jonów z powietrza tworząc około 30sto stopniowy stożek bezpieczny. To odkrył Franklin, z metalowego ostrza przymocowanego do naładowanego konduktora elektryczność spływa stopniowo bez gwałtownych wyładowań.
To podstawowa rola instalacji odgromowej. Kto tego nie rozumie sądzi, że odgromnik ściąga pioruny - bzdura i brak wiedzy!

Słabo uziemione wysokie punkty (np drzewa, bez ostrego metalowego końca!) działaja odwrotnie ułatwiają zbudowanie kanału plazmowego po którym zaraz poleci wyładowanie.

Czasem trudno zapewnić dużą wydajność prądową tego zwarcia (wtedy zabezpieczamy tylko przed możliwością zbudowania kanału plazmowego) jeśli więc chmurka nie znajdzie w pobliżu bliższego słabo uziemninego punktu to prąd wyładowania poleci przez naszą antenę i ją spali, można zrobić wydajny prądowo odgromnik gazowy na dachu aby prąd skierować do instalacji odgromowej (iskrownik). Jeśli mamy zwykły odgromnik gazowy na dachu o wydajności prądowej mniejszej niż nasz fider to prąd popłynie fiderem!
Przepisy ppoż nie pozwalają niczego podłączać do instalacji odgromowych poza masztami dachowymi. Te więc należy solidnie podłączyć najlepiej takim samym grubym drutem. Antena jest cząscią masztu.
73
Tomasz


  PRZEJDŹ NA FORUM