Yaesu FT-3DE
Recenzja – no cóż na bezrybiu to i rak jest rybą. Pozwolę sobie uzupełnić (dopowiedzieć) kilka kwestii poruszonych przez autora filmu na temat tego radia.

1. Setup radia (klawisz [DISP] długo) wyglądem przypomina FTM-400, choć jest to mniej więcej to samo co w FT2. Generalnie typowe dla radiostacji Yaesu. Zauważyłem gdzieś delikatne niedopracowanie wyglądu wyświetlanych przycisków wirtualnych – widać, że to modyfikacja FT2. Ktoś kto nie zna poprzedniej wersji radia pomyśli, że tak ma być.
2. Odbiornik GPS – zupełnie nowy, łapie bez problemu fixa nawet w pomieszczeniu w odległości 2 – 3 metrów od okna, zajmuje mu to kilkanaście do 30 sekund. Na zewnątrz jest to kilka do kilkunastu sekund.
3. Wyświetlacz radia jest bardzo czytelny, tak jak wspomina autor filmu, posiada bardzo szerokie kąty widzenia. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie ma problemu z czytelnością w pełnym słońcu.
4. Opcja „USB Camera” służy do ustawień aparatu w mikrofonogłośniku MH-85A11U z którym FT3D współpracuje. Obrazy można wysyłać w trybie cyfrowym radia i zapisywać na karcie SD.
5. Opcja „SD Card” służy do zarządzania kartą SD oraz do wykonywania i odtwarzania backupów ustawień setupu radia i kanałów pamięci.
6. Nagrywanie dźwięku znajduje się w menu funkcji radia dostępnym przez klawisz [F/MW]. Wybór opcji LOG pozwala odtwarzać, natomiast nagrywanie rozpoczynamy po wybraniu REC. Co i jak ma być nagrywane, ustawia się w setupie radia [DISP] (długo), dalej TX/RX ->, AUDIO ->, RECORDING.
7. Opcja SIGNAL w ustawieniach daty i czasu to po prostu ustawienie alarmu o zadanej godzinie.
8. Wbrew temu co twierdzi autor, klawisz [GM] jest jak najbardziej używany, gdy pracujemy w trybie cyfrowym.
9. Radio waży około 280 gram, a nie pół kilograma.
10. Gumowe zaślepki gniazd są zdecydowanie bardziej miękkie niż u poprzednika.
10. W radiach Yaesu jest SETUP i są FUNKCJE radia. Czy ich podział i układ są logiczne? Dla mnie, jako użytkownika kilku radiostacji tego producenta, jest OK – tak się przyzwyczaiłem.

Podsumowując FT3D to FT2D po liftingu. Zmieniono wyświetlacz, który według mnie teraz znakomicie spełnia swoją funkcję oraz odbiornik GPS, który jest mega szybki, jeżeli chodzi o łapanie pozycji. Radio jest o podobnych gabarytach jak poprzednik, ale nieco niższe, przez co wg mnie lepiej leży w dłoni i łatwiej obsługuje się wiele funkcji jedną ręką (nie wszystko). Cena – poprzednik w chwili premiery był zdecydowanie droższy.



  PRZEJDŹ NA FORUM