Redukcja szumów w SDR (zagadka)
    SP2BPD pisze:

      SQ3SWF pisze:

      Zapytałem "kolegi" - mówi, że dysponował wówczas parą koherentnych odbiorników, "zasilanych" ze wspólnego wzorca, aczkolwiek instalacja odbiorcza była troszkę inna niż opisujesz: szum na obdwu nagraniach jest jednakowy, aczkolwiek sygnał użyteczny występuje w tylko jednym z plików. Można więc pozbyć się całego szumu, nie tracąc nic z oryginalnego sygnału wesoły


    Pięknie, pozdrów więc "kolegę" aniołek

    Jednak technikę polepszania odbioru dwukanałowego zwaną "(diversity) noise cancelling" stosuje się do osłabiania (w praktyce nawet o ~30 dB) sygnału zakłócającego obecnego w obydwu kanałach.

    Zaś szumu w ten sposób skasować się nie da. (angielskie słowo noise może znaczyć zarówno szum jak i zakłócenie, my mamy dwa różne słowa)

    Możesz spytać "kolegi" jakie składniki znajdują się w dwóch kanałach?

    Warianty są dwa:

    1/ Szum + sygnał w jednym kanale, sam szum w drugim =>,, w takim razie sumowanie może tylko zmniejszyć SNR.

    2/ Sygnał zakłócający + sygnał w jednym kanale, sygnał zakłócający w drugim =>,, możliwa jest poprawa SNR o kilkadziesiąt dB.




Ok - słowo "sygnał zakłócający" pasuje tutaj zdecydowanie lepiej niż "szum", który zazwyczaj kojarzony jest z szumem wytwarzanym w samym odbiorniku. W nagraniach jest wariant #2 tego co opisałeś. Sygnał zakłócający o charakterystyce szumu białego. bardzo szczęśliwy

Kolega mówi że jego odbiorniki nie szumią wcale. Pewnie w azocie trzyma oczko



  PRZEJDŹ NA FORUM