Porównanie Delty ukośnej i GP7
Za te zjawiska odpowiedzialne mogą być listki promieniowania. GP7 jest anteną dookólną (z grubsza) na pasma 20/40 metrów, a Delty o obwodach 40/80 metrów na pasmie 20 metrowym mają już kierunkową charakterystykę promieniowania. To raz.

Ponadto dochodzi do tego pionowy listek promieniowania za horyzont. To dwa. Na paśmie 20m vertikal typu GP7 może mieć fajny listek promieniowania pod kątem 15-20 stopni. Tymczasem Twoja delta będzie miała najsilniejszy listek promieniowania prawdopodobnie od 40 do 20 stopni za horyzont. W rezultacie na vertikalu powinno być dobrze słychać stacje z odległości 4000-8000 km i dalsze. A więc wszelkiego rodzaju DX. Ale na Delcie będzie lepiej słychać stacje z EU.

W załączniku obrazek - na górze promieniowanie delty na pasmie 20 metrowym o obwodzie 40m zasilanej w jednym z rogów, na dole promieniowanie delty o obwodzie 80m zasilanej na środku podstawy. Obydwie rozwieszone horyzontalnie, nieco pochylone - nie są to też wymiary według SP7LA, po prostu mniej lub bardziej przypadkowe trójkąty. W rzeczywistości te listki i tak mogą być inne - odbicia od blaszanych dachów, metalowych słupków, nie wiadomo czego... ale mniej więcej wiadomo o co chodzi dla wyobrażenia.



Do tego rysunek który warto znać:





Ja na przełączniku mam m.in. vertikal 1/4 na pasmo 20 metrów z czterema podwieszonymi radialami, oraz własnie skoszoną poziomą pochyłą "deltę" o obwodzie ~42 metry. Zasilana w rogu, może nawet podobna do Twojej? No i tak jak napisałem wyżej - na paśmie 20m stacje z EU z reguły o 2S głośniejsze na Delcie. Ale wszelkie stacje DX (od Indii zaczynając, na Patagonii kończąc) są z reguły o 2S silniejsze na vertikalu. Wyjątkiem są tylko stacje z Afryki, bo akurat moja Delta promieniuje najbardziej na północ-południe ...


  PRZEJDŹ NA FORUM