MFJ-1625 - Antena balkonowa KF z tunerem antenowym
Ja 2 lata temu kupiłem tą antenę, próbowałem za oknem i słabo odbiera, trochę lepiej w przypadku przymocowanego drutu zwisającego w dół. Ta antena to nic innego jak pręt możliwością zmiany długości i cewką z możliwością zmiany indukcyjności.

Tuner ma budowę zbliżoną do tunera symetrycznego typu L, w wersji dwie cewki na przewodach i kondensator między nimi. Jedyne, co odróżnia od prawdziwego tunera symetrycznego tego typu to niezależna regulacja cewek i fakt, że przełącznik Lo/Hi Z zmienia miejsca podłączenia kondensatora na jednym przewodzie, tym opisanym jako "antenna". O ile pamiętam, na przewodzie "counterpoise" kondensator oryginalnie był podłączony na stałe od strony wyjścia symetrycznego. Ja przerobiłem na w pełni symetryczny poprzez zastąpienie przełącznika Z zworkami, do których wyprowadziłem oba przewody (to nie są zworki stosowane w komputerze, tylko wyprowadzone miedziane druty łączone za pomocą zacisku elektroinstalacyjnego). Ogólnie, ten tuner bardzo trudno stroi (trzeba długo szukać w miarę optymalnego ustawienia, a i tak najniższy SWR to 1.5 do 2.0), pod tym względem dużo lepszy jest MFJ-974HB. Jak zostawiłem kondensator niepodłączony, to jego kręcenie miało niewielki wpływ na SWR w funkcji częstotliwości, widocznie cewki są za blisko kondensatora i się sprzęgają.

Jeżeli jednak się uprzesz, a posiadasz skrzynkę antenową asymetryczną (bo MFJ-1625 to antena asymetryczna, chyba, że kupisz dwie sztuki), to kup MFJ-1622 i używaj swojej skrzynki przy antenie. Będziesz mieć to samo, tylko taniej i łatwiejsze w strojeniu.

Co ciekawe, na początku, jak kupiłem MFJ-1625, to w ogóle nie udało się zestroić na żadnym paśmie. Otworzyłem obudowę tunera, przeanalizowałem schemat i połączenia, okazało się, że producent zupełnie zapomniał zrobić jednego połączenia, które ja sam uzupełniłem.


  PRZEJDŹ NA FORUM