DIP Meter
materiał instruktażowy
Jest to falomierz generator zwany tez TDO lub TDM /trans deep meter lub oscylator/. Zasad działanie tego przyrządu jest taka ze, mamy generator pokrywający interesujące nas zakresy , najczęściej z wymiennymi cewkami, ze względów konstrukcyjnych, chodzi o dokładność. Oraz najogólniej mówiąc miernik który mierzy spadek napięcia w.cz na obwodzie generatora.
Przyrząd ten oddaje nieocenione usługi przy konstrukcjach amatorskich, jeśli wykonujemy jakiś obwód rezonansowy czyli cewka i kondensator ,to mimo opisu wg którego zrobiliśmy naszą konstrukcje nigdy nie wiemy czy rezonans obwodu jest tam gdzie powinien . Np 3,5 MHz bo robimy stopnie wejsciowe do naszego odbiornika na 80 metrów.
Sposób pomiaru naszym TDM polega na sprzeżeniu rezonansowym naszego generatora w który wkładamy cewkę pokrywającą zakres 3.5MHz z budowanym przez nas obwodem. Sprzeżenie to polega na zbliżeniu cewki do cewki w jednej lini /osiowo/. Gałką kalibratora ustawiamy wskazania miernika powiedzmy na połowie skali/na filmie jest to mała czarna gałka/ a następnie gałką generatora która jest wyskalowana w MHz /na filmie jest to duże pokrętło z pleksi z skalą pod spodem/ krecimy w pobliżu naszego szukanego 3,5MHz . Oczywiście w trakcie przestrajania generatora będzie nam sie zmieniało wskazanie miernika, ważne jest byśmy wskazówkę mieli zawsze w polu odczytu. Jeśli nie przesuwamy ją gałką kalibratora/mała czarna/.
Teraz jeżeli nasz obwód ma 3,5MHz i najedziemy naszym TDM na 3,5 MHz te dwa obwody sie sprzęgną i badany obwód pobierze z naszego generatora pewną moc. Spowoduje to spadek nnapięcia na obwodzie naszego TDM . Ten spadek zmierzy nam nasz przyrząd i pokaże go w formie tzw DEEP-a/ang, głeboki głębokość itp./
W praktyce wygląda to tak ze w tym momencie wskazówka naszego miernika wykona takie szarpnięcie do tyłu , tak jakby napięcie nagle spadło i wróciło.
Gdy masz miernik pokaże nam ten spadek czyli deep ,zatrzymujemy przestrajanie naszego generatora i na kresce odczytujemy częstotliwość przy której nastąpiło sprzeżenie ,jest to faktyczna częstotliwość naszego obwodu. Jezeli jest inna niż zamierzona musimy ...pokręcić rdzeniem cewki, zmienić pojemność, liczę zwojów itp.
Jeszcze raz zasada pomiarów, sprzegamy cewki ,ustawiamy miernik w polu odczytu i powoli kręcimy gałką generatora obserwując miernik. W chwili wystąpienia deep-a odczytujemy ze skali częstotliwość obwodu.
Dokładnośc tego pomiaru jest wystarczająca do konstrukcji amatorskich im słabsze bedzie sprzeżenie tym mniejszy deep ale i większa dokładność. Możemy tez sprawdzić gdzie ma rezonans nasza antena wystarczy zrobić małącewkę sprzęgającą /dwa trzy zwoje/ i podlutować ją do kabla zasilającego a następnie w opisany sposób znależć rezonans.


  PRZEJDŹ NA FORUM