ECHOLINK - Spojrzenie na EchoLink w SP
Koledzy,

Popieram w całości spokojne, wyważone i profesjonalne podejście do tematu reprezentowane przez kol.Arka SP6OUJ. Jeśli chcemy żyć w kraju prawa, to musimy je przestrzegać. A jeśli uważamy, że powinno być inne, to należy je zmieniać, w sposób skuteczny, ale także zgodny z prawem.
Jednakże uważam, że w kwestiach tak ważnych (i jak widać po dyskusji, niejasnych prawnie) przynajmniej członkowie PZK powinni domagać się wyjaśnień właśnie od PZK !!! Czy ktoś z członków może formalnie zwrócił się o to do organizacji ?

Kol. SQ6ACM napisał: „Swego czasu było napisane że nie wolno podłaczać do publicznej sieci telefonicznej.” Gdzie było to napisane ? Czy była podana podstawa prawna ?

W materiale „Amatorskie przemienniki analogowe” autorstwa kol. SP6LB znajduje się taki zapis: „W ramach pasm przyznanych służbie amatorskiej, IARU Region 1 ustaliło (..) BAND PLAN (...). Band Plan obowiązują na terenie Polski wszystkich amatorów niezależnie od kategorii i przynależności do organizacji.” Kol. SP6LB nie podał podstawy prawnej tego stwierdzenia. Proszę zauważyć, że w odpowiednim rozporządzeniu opisującym wymagania egzaminacyjne na świadectwo operatora w służbie amatorskiej jest zapis o tym, że kandydat ma się wykazać „znajomością przepisów i procedur operatorskich, krajowych i międzynarodowych, w tym: zakresów częstotliwości stosowanych w służbie
radiokomunikacyjnej amatorskiej – krajowych i Międzynarodowego Związku Radioamatorów
(IARU)”. Czy „znajomość” jest tożsama z nakazem przestrzegania ? I czego: napisano wyraźnie zakresów częstotliwości, a nie wewnętrznego ich podziału, czyli Band Planu.
I jeszcze jeden zapis z tego samego dokumentu ko.SP6LB: „korespondencja (amatorska – przypis ode mnie) musi być prowadzona językiem jawnym. W przypadku stosowania kodowania, np. w łączności cyfrowej muszą to być kody opublikowane i powszechnie dostępne.” I też nie ma podstawy prawnej, że „kody muszą być opublikowane i powszechnie dostępne…”.
Przytaczam w/w fragmenty jako ilustrację tego w jak nieprecyzyjnej materii prawnej musimy obracać się. Przypuśćmy, że ktoś będzie pracował FM-em na 144.100 MHz ? Jaka jest podstawa prawna, aby go ukarać ? Pracuje w zakresie amatorskim z dozwoloną mocą, tyle, że nie tam, gdzie powinien…
Łączność cyfrowa i „opublikowane kody” – trzymając się tej definicji należałoby stwierdzić, że D-Star (np. w implementacji Icoma) jest nielegalny ! Dlatego, że system wykorzystuje opatentowany i prawnie chroniony wokoder AMBE firmy Digital Voice System, Inc., do specyfikacji którego nie ma dostępu !
A tu koledzy prowadzą zażartą dyskusję, co jest a co nie jest siecią telefoniczną czy telekomunikacyjną... Techniczna infrastruktura pętli abonenckiej (para miedziana, światłowód, kabel koncentryczny czy radio) to jedno, a rodzaj dostarczanych usług to drugie... Proszę także zauważyć, że obecnie zaczyna się proces migracji sieci (w liczbie mnogiej) do jednej Sieci Nowej Generacji (ang. New Generation Network), sieci komutacji pakietów, na której realizowane będą wszystkie usługi (połączenia głosowe, wideo, transmisja danych, radio, telewizja, gry sieciowe i tysiące innych aplikacji, które teraz trudno nawet wyobrazić sobie...)

Zatem, jeśli przytoczone przez kol. SQ6ACM stwierdzenie ma mocną podstawę prawną (może ktoś ją przytoczy ?), a pochodzi „ze swego czasu”, czyli rozumiem z ubiegłego wieku, z czasów dominacji systemów komutacji kanałów, to mogę domyślać się, że intencją „zakazującego” było podkreślenie (nie rozstrzygam czy słuszne czy nie), że łączności amatorskie nie mogą być realizowane z udziałem sieci „nie-amatorskich”, a wtedy takową być może była tylko sieć telefoniczna.
Oczekując z napięciem na informację z UKE
Pozdrawiam wszystkich,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM