ISS SSTV 1-4 Sierpnia 2019
Eldorado dla pasjonatów ISS SSTV
    Trioda pisze:



    Jeśli zaś piszemy o trajektorii to nie możesz tego pisać w ten sposób:
      sp3qfe pisze:

      innymi słowy "prawie nic" się w tej sprawie nie zmieni za miesiąc - ponieważ orbita ISS jest stała i stacja za miesię będzie miała bradzo podobne przeloty - no tylko może o innych porach dnia.


    To wkońcu po miesiącu trajektoria ISS będzie stała czy będzie miała podobny tor przelotu? wesoły
    Jak już starasz się być tym fachowcem (a przecież jesteś mentorem ARISS) to pisz dokładnie i co ważne, z poprawną polszczyzną, bo błędy i literówki robisz od zawsze :/

    PS.
    W swoich wypowiedziach nie musisz mnie gryźć, ponieważ ja nigdzie nie napisałem, że zaśnieżone obrazki mi się nie podobają.


1. Przepraszam za błędy i literówki. Mam do wyboru - napisać coś na kolanie bez bardzo dokładnego sprawdzania (co zajmuje dużo czasu) i podzielić się wiedzą, lub nic nie robić. Ponieważ koledzy są tu zainteresowania tematem i poruszyli jeden dla mnie ciekawy temat to zabrałem głos - kosztem jego "jakości wypowiedzi i czasu".

2. Masz rację stacja kosmiczna nie lata - dziękuję że zwróciłeś mi i ludziom czytającym to forum uwagę na ten slang.

3. Nikogo nie zamierzam i nie zamierzałem obrażać - Ciebie również - tu pochwaliłem tego kto je odebrał. Ponadto potwierdziłem (aby starał się poprawić swój warsztat) to co wcześniej napisałeś:
    Trioda pisze:


    Jeśli zależy ci na dobrym odbiorze transmisji SSTV to stosujesz antenę kierunkową z obrotem.

    Używanie anten typu QFH czy dokólnych to rozwiązanie tymczasowe aby cokolwiek odebrać (a potem starać się o dyplom) oraz zdobyć doświadczenie na początek. Jednak po pewnym czasie te wielokrotnie zaśnieżone obrazki są motorem do zrobienia/kupienia anteny kierunkowej.

PS. Poprawna pisownia to „dookólnych”.

4. Dla każdego satelity masz mniej więcej stałą swoją orbitę (owszem należy ją lekko korygować, aby obiekt był na swojej orbicie - dla ISS również stosuje się korekty). Orbita ISS, od wielu lat jest prawie cały czas taka sama, a stacja prawie cały czas jest w takiej samej odległości od Ziemi podczas wykonania jednego "obiegu" wokół Ziemi, trwającego dla ISS około 90min – czyli "jednej orbity". Orbita stacji jest nachylona o około 51-52 st. (obecnie 51,6st.) względem Równika. Gdyby Ziemia nie obracała się, to podczas orbitowania ISS - po obiegu jednej orbity stacja byłaby dokładnie nad tym samym miejscem, co orbitę wcześniej, jednak w wyniku ruchu obrotowego Ziemi po 90 minutach stacja jest nad zupełnie innym regionem Ziemi. W konsekwencji dla obserwatora z Ziemi, zmienia się w ciągu doby miejsce wschodu i zachodu stacji. Czas wschodu (AOS) i czas (LOS) zachodu za horyzont Ziemi też nie wynika z prostego dodania ~90 min. Już następnego dnia AOS i LOS będzie różny od tego w dniu poprzednim. W kolejnym dniu również,
jednakże dla dłuższych obserwacji (kilka dnia) zauważysz, że miejsca wschodu i zachodu stacji są mniej więcej powtarzalne (zmiany są nieznaczne, choć przesunięte w czasie – AOS i LOS różnią się o kilkadziesiąt minut w stosunku do dni wcześniejszych).

Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko zrozumiałe i nie zastosowałem teraz zbyt wielu uproszczeń myślowych i językowych.

Odbierając obrazy SSTV z ISS można też nie wnikać w szczegóły teoretyczne i spróbować uwierzyć, że >>Ziemia jest płaska, a stacja to dron, który utrzymuje sześć osób<< i lata po "trajektorii" sinusoidy nad Ziemią na której Antarktyda jest większa od Afryki.

W nawiasach >> << jest cytat.

Edit: (poprawiłem kilka błędów językowych).


  PRZEJDŹ NA FORUM